Ján Markoš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ján Markoš
ZeměSlovenskoSlovensko Slovensko
Narození2. července 1985 (38 let)
Banská Bystrica, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
TitulyVelmistr
FIDE karta šachisty
FIDE ID14903474
FIDE Elo
Současné2571 (říjen 2015)
Nejvyšší2602 (srpen 2014)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ján Markoš (* 2. červenec 1985, Banská Bystrica) je slovenský šachový velmistr. FIDE ELO má 2571, nejvyšší hodnotu 2602 měl v červenci 2014.

Jan Markoš se naučil hrát šachy doma od své sestry již jako šestiletý chlapec. Postupně ho trénovali Štefan Blaho, Robert Tibenský a velmistr Ľubomír Ftáčnik.

Jako chlapec se účastnil dětských soutěží podle jednotlivých věkových kategorií. V kategorii chlapců do dvanácti let se stal přeborníkem Slovenské republiky v roce 1997 v Žilině. Titul přeborníka získal i později v kategoriích chlapců do čtrnácti a šestnácti let. Veliký úspěch zaznamenal v roce 2000 v Chalkidiki, kdy se stal přeborníkem Evropy v kategorii juniorů do šestnácti let. Dalším úspěchem pak bylo vítězství na otevřeném mistrovství Slovenska ve Zvolenu.

Jan Markoš získal titul mezinárodního mistra v roce 2001, v roce 2003 se stal přeborníkem Slovenské republiky. Na dalším mistrovství republiky byl například v roce 2006 v Banské Štiavnici druhý, a to pouze díky horšímu pomocnému hodnocení za Tomášem Petríkem. Roku 2007 skončil rovněž na druhém místě za velmistrem Movsesjanem.

Řadu zmíněných úspěchů završil slovenský reprezentant předběžně v roce 2007 ziskem titulu šachového velmistra; tehdy rovněž dosáhl druhého nejvyššího ratingu na Slovensku. Markoš reprezentuje ve slovenské extralize klub Slovan Bratislava. V České republice bojoval za barvy Zlína a nověji za Novoborský šachový klub. Ligové boje svádí ovšem také v Německu (kluby Bindlach a pak SF Berlin) a v neposlední řadě také v blízkém Rakousku (nejdříve Pamhagen a pak Lackenbach).

Jan Markoš se řadí k šachovým velmistrům, kteří si své znalosti a vědomosti o šachové hře nenechávají pouze pro sebe. V roce 2008 napsal a vydal knihu o královské indické obraně, která byla publikována v angličtině. Svými příspěvky podporuje slovenský časopis Moderní šach, Novoborský šachový servr a server HrajSach.cz.

Kromě nepřetržité účasti na různých soutěžích dokázal Jan Markoš současně studovat, vystudoval v Praze filozofii a evangelickou teologii.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Ján Markoš, Beat the KID, Quality Chess, prosinec 2008, v angličtině

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]