Izoelektrický bod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Izoelektrický bod je taková hodnota pH roztoku, v němž se amfion nepohybuje v elektrickém poli; to znamená, že jeho volný náboj je zde nulový. Izoelektrický bod lze určit pro každý amfion, tedy zejména pro aminokyseliny, peptidy a bílkoviny. Jeho hodnota (zejména u bílkovin) výrazně závisí na složení pufru, v němž se provádí elektroforéza. Pokud je hodnota pH nižší, molekula získává celkově kladný elektrický náboj. Pro hodnoty pH vyšší je náboj molekuly celkově záporný.

Izoelektrické pH u aminokyselin, které mají dvě disociovatelné skupiny, leží uprostřed hodnot pH na obou stranách isoiontového uspořádání:

Situace je složitější u aminokyselin, které kromě alfa-karboxylové a alfa-aminové skupiny obsahují i jiné funkční skupiny, například kyselina asparagová, lysin nebo tyrosin.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Calculation of protein isoelectric point zdarma online a offline Program výpočtu pI a více teoretických informací o tomto tématu
  • Proteome-pI databáze izoelektrických bodů, pocházející z dvojrozměrná elektroforéza na polyakrylamidovém gelu (~ 2,000 proteiny)
  • SWISS-2DPAGE databáze izoelektrických bodů, pocházející z dvojrozměrná elektroforéza na polyakrylamidovém gelu (~ 2,000 proteiny)