Ivan II. Ivanovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan II. Moskevský
Ivan2.jpg
Narození30. března 1326
Moskva
Úmrtí13. listopadu 1359 (ve věku 33 let)
Moskva
PotomciDmitrij Donský, Ivan Ivanovič Malyj a Anna Moskevská
OtecIvan I. Kalita
MatkaJelena Smolenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan II. Ivanovič zvaný Sličný[1] (30. března 132613. října 1359), kníže moskevský a veliký kníže vladimirský z dynastie Rurikovců, vládl v letech 13531359. Byl synem velikého knížete vladimirského a moskevského knížete Ivana I. Kality.

Za vlády Ivana II. byly jeho země citelně oslabeny morovou epidemií, které padlo za oběť mnoho obyvatel včetně Ivanova bratra a předchůdce Semjona Hrdého. Ivan nastoupil bez problémů na moskevský trůn, ale veliké knížectví vladimirské, na nějž bylo potřeba získat potvrzení chána Zlaté hordy, tzv. jarlyk, se kromě něho pokusil získat také suzdalsko-nižněnovgorodský kníže Konstantin Vasiljevič, jemuž poskytli významnou oporu Novgorodci. Chán Džani Beg se však rozhodl pro Ivana.

Oslabená Moskva zpočátku nekladla příliš odporu litevskému velkoknížeti Algirdasovi, který energicky rozšiřoval svoje území na východ na úkor ruských knížectví a pronikl až k Brjansku, Smolensku a Rževu. Roku 1358 však došlo k protiofenzívě, během níž byli Litevci zatlačeni nazpět a strategicky důležitá oblast smolenského knížectví se znovu dostala pod kontrolu Moskvy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOLEKTIV AUTORŮ. Slavní ruští vojevůdci. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1955. 264 s. Kapitola Vláda Dmitrije Ivanoviče a počátek boje za osvobození z tatarského jha, s. 16. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Borisov, N.S., Politika moskovskich kňazej koněc XIII - pervaja polovina XIV veka,Trudy istoričeskogo fakultěta MGU 4, serija II Istoričeskije issledovanija 1), Moskva 1999
  • Gorskij, A.A., Moskva i Orda, Moskva 2000
  • Fennell. J.L.I., The Emergence of Moscow 1304-1395, Los Angeles 1968
  • Nitsche, P., Die Mongolenzeit und der Aufstieg Moskaus (1240-1538), in: Handbuch der Geschichte Russlands 1, ed. Hellmann, M., Stuttgart 1981

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Veliký kníže vladimirský
Předchůdce:
Semjon Hrdý
13531359
Ivan II. Ivanovič
Nástupce:
Dmitrij Donský