Irene Papasová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irene Papasová
Irene Papas 1956.jpg
Rodné jméno Ειρληνη Λελέκου
Narození 3. září 1929 (90 let)
Chiliomodi
Ocenění Cena Národní společnosti filmových kritiků za nejlepší herečku (1971)
komandér Řádu umění a literatury (1995)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irene Papasová, řecky Ειρήνη Παππά, rodným jménem Irini Lelekou, řecky Ειρήνη Λελέκου (* 3. září 1926, Chiliomodi) je řecká herečka a zpěvačka, která se prosadila v Hollywoodu. Natočila přes sedmdesát filmů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako Irini Lelekou (Ειρήνη Λελέκου) ve vesnici Chilimodi nedaleko Korintu.[1] Vystudovala herectví a zpěv v Athénách. V roce 1947 se provdala za řeckého filmového režiséra Alkise Papase, se kterým se rozvedla v roce 1951.

V 50. letech se proslavila v italských a francouzských produkcích. V 60. letech ji objevil Hollywood, když po boku Anthony Quinna zazářila ve filmech Děla z Navarone a Řek Zorba. Jejím nejslavnějším filmem z pozdější tvorby je Mandolína kapitána Corelliho.

Jako zpěvačka se poprvé objevila roku 1970 na albu 666 skupiny Aphrodite's Child. Píseň "∞“ vzbudila pro svůj sexuální obsah kontroverze, zejména v Irenině rodném Řecku. O devět let později se Papasová k hudbě vrátila. S bývalým členem Aphrodite's Child, skladatelem Vangelisem, nahrála album řeckých lidových písní Odes. V roce 1983 pak album Rhapsodies, na kterém Vangelis elektronicky zpracoval byzantské liturgické zpěvy.[2]

Byla členkou Komunistické strany Řecka.

Reference[editovat | editovat zdroj]