Institut Karolinska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Institut Karolinska
Karolinska Institutet, infart från Solnavägen 20060723.jpg
Datum založení1810
Studentů celkem6 000 (2015)
Další informace
AdresaStockholm, Švédsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíORCID a Asociace evropských univerzit
ki.se
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Univerzitní areál na leteckém snímku z roku 2013

Institut Karolinska (švédsky Karolinska Institutet) je lékařská univerzita ve švédském městě Solna na severním okraji Stockholmu. Patří mezi největší lékařské univerzity Evropy, v žebříčku světových univerzit (podle Šanghajské univerzity) je nejvýznamnější evropskou lékařskou univerzitou a osmou nejvýznamnější na světě. [1] Společně s univerzitní nemocnicí Karolinska v Solně a Huddinge vytváří významné centrum lékařského vzdělávání a výzkumu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Institut byl založen v roce 1811 jako místo vzdělávání a tréninku armádních chirurgů. Původní název byl "Medico-Chirurgiska Institutet". V roce 1817 bylo do názvu přidáno označení "Karolinska" podle tehdejšího švédského krále Karla XIII. Původně sídlila na stockholmském ostrově Kungsholmen, později byla přesunuta do Solny severně od švédské metropole. Druhý kampus byl otevřen v Huddinge jižně od Stockholmu. Současný název "Karolinska Institutet" je používán oficiálně od roku 1968.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Institut poskytuje pregraduální i postgraduální lékařské vzdělávání a odehrává se zde 40% objemu medicínského výzkumu ve Švédsku. Sbor složený z 50 profesorů institutu ('Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet') každoročně rozhoduje o držitelích Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu.

Významní absolventi univerzity[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LIU, N.C., Chen, Y. Academic Ranking of World Universities in Clinical Medicine and Pharmacy - 2009 [online]. Shanghai, China: Center for World-Class Universities, Shanghai Jiao Tong University, 2009-08-25 [cit. 2009-11-27]. (2009 Academic Ranking of World Universities). Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]