Insidious

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Insidious
Původní název Insidious
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 102 min
Žánry Horor, thriller
Scénář Leigh Whannel
Režie James Wan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Johnny Young Bosch, Lin Shaye, Leigh Whannel, Barbara Hershey, Joseph Bishara, Jeanette Sousa, Ruben Pla, Angus Sampson, Corbett Tuck
Produkce Oren Peli
Steven Schneider
Jason Blum
Hudba Joseph Bishara
Kamera John R. Leonetti
Střih James Wan
Výroba a distribuce
Premiéra 2010
Produkční společnosti IM Global
Stage 6 Films
Alliance Films
Distribuce FilmDistrict
Rozpočet 1,5 mil. dolarů
Tržby 97 mil. $[1]
Insidious na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Insidious je hororový film natočený v roce 2010 režisérem Jamesem Wanem, první část stejnojmenné trilogie (pokračující filmy Insidious 2, Insidious 3: Počátek, Insidious- Poslední klíč).

Příběh[editovat | editovat zdroj]

První díl této trilogie pojednává o příběhu rodiny učitele Joshe Lamberta, jeho ženy Renai a jejich dětí. Příběh začíná v rodinném domě, kde se začnou dít divné věci. Od děsivých zjevů v dětských pokojích, až po neznámý hlas ve vysílačce, který naznačoval, že zde nejsou rodinní příslušníci ani trochu vítání. Jednoho dne se jeden ze synů, Dalton Lambert, neprobudí. Doktor sice konstatoval, že je v kómatu, ale médium Elise Reiner na to má jiný názor. Podle ní se tělesná schránka malého Daltona sice nachází v tomto světě, to se však nedá říct o jeho duši. Z důvodu podivných událostí se rodina přestěhuje do jiného domu, ani to však nepomůže. Médium Elise se v noci prochází po potemnělých chodbách domu Lambertových a hovoří s démony, kteří Daltonovu duši vězní. Během návštěvy Elise u Lambertových Daltonovo tělo zmizí, na prostěradle je nalezeno jen několik krvavých otisků, které člověku rozhodně nepatřily. Médium se společně s Lambertovými odhodlá k vymítání. Během této seance se Elise podaří spojit s Daltonem a jeho tělo se nakonec podaří získat zpět. Otec Josh se společně s Elise rozhodnou k činu, který se nazývá astrální cestování. Během tohoto činu rodina zjistí, že Daltonovo tělo je skrytou bránou do jiné dimenze.

Reference[editovat | editovat zdroj]