Immaculata (Žilina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Immaculata
Žilina P6062158.jpg
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Immaculata nebo socha Neposkvrněné Panny Marie je barokní sousoší, které se nachází na Mariánském náměstí v historickém centru Žiliny.

V období baroka se Žilina opět výrazněji zařadila do dějin výtvarné kultury Slovenska. Přítomnost řeholí jezuitů a františkánů přinesla rozvoj monumentální architektury kostelů a v jejich výzdobě nebývalý nárůst památek malby a sochařství. Důležité je, že se památky baroka v Žilině, v minulosti sužované požáry, dodnes zachovaly v jen málo změněném stavu, i když poznamenané působením času. K památkám baroka ve městě patří i ojedinělá památka exteriérového sochařství - mariánský sloup se sochou Panny Marie, patronky Slovenska.

Barokní socha uprostřed Mariánského náměstí je z roku 1738. Stalo se tak zásluhou žilinského senátora Josefa Matulaja, který daroval městu peníze na platy faráře, kaplana, profesorů, špitálu a stavbu a údržbu Immaculaty. Autory sochy byly řezbář a kameník Josef Veisman z Frýdku a sochař Václav Petráš z Řetechova u Uherského Brodu. Na soklu sochy je umístěn sv. Florián, patron hasičů, ochránce před požáry. Na podstavci sochy – piedestalu – byl původně latinsky nápis:

Z úcty k Panne Márií a Bohu dal postaviť gróf (Juraj Erdödy) a mestská rada.

Socha byla restaurována v letech 1852, 1900 a 1913. Při této obnově jí dali nový maďarsko-slovenský nápis:

Tvoju pôvodnú krásu opätovne obnovil Tvoj ctiteľ Juraj Tvrdý, nitriansky kanonik a opát.

Až při další obnově sochy v roce 1940 se změnil text nápisu, který je ještě částečně vidět a část je zatřená maltou, v tomto znění:

Krásu Tvoju znova obnovilo Mesto Žilina za starostovania Vojtecha Tvrdého.

V době úsilí přejmenovat město na Stalinovo chtěli v roce 1953 sochu odstranit a přemístit na jiné místo. Avšak po pádu kameníka z lešení a jeho následné smrti se to už nikdo nepokusil zopakovat. Dlouho dokonce nikdo nechtěl ani odstranit lešení.

Socha Panny Marie – Immaculaty stojí na měkko tvarovaném soklu s reliéfem sv. Floriána, sokl je zdobený anděly a podpírán volutami a elegantní ornamentální kovovou mříží. Je částečně zlacená, vytvořená ze zkroucených rokajových a akantových rozvilín. Immaculate stojí na zeměkouli a na půlměsíci s lidským profilem, nohou přišlapuje hada. Bohatě řasený šat má jemně rozevlátý, ruce sepjaté a zrak obrácen k nebesům. Je prostovlasá a zdobí ji dvanáct hvězd. Socha byla restaurována i v letech 19881990 a 20012002. Památka podléhá neustálým negativním vlivům životního prostředí. Na stavu Immaculaty se výrazně projevuje i nepříznivý vliv blízkých lip.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Immaculata (Žilina) na slovenské Wikipedii.