Igor Dmitrijevič Novikov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Igor Dmitrijevič Novikov, DrSc.
Narození10. listopadu 1935 (87 let)
Moskva
PobytMoskva, Kodaň
Státní příslušnostRuská federace
Národnostruská
Alma materFakulta mechaniky a matematiky Lomonosovovy univerzity
PracovištěKodaňská univerzita
Oboryteoretická fyzika a astrofyzika
Známý díkyteoretickému výzkumu černých děr, strojů času a díky výzkumu v oblasti teoretické relativistické astrofyziky a kosmologie
OceněníEddingtonova medaile (2007)
Friedmann Prize (2011)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Igor Dmitrijevič Novikov (Игорь Дмитриевич Новиков; * 10. listopadu 1935 v Moskvě) je ruský (sovětský) teoretický fyzik, astrofyzik a kosmolog. Patří odborníky v oblasti fyziky černých děr a relativistické kosmologie. Jeho nejvýznamnějším přínosem z 80. let je formulování tzv. „Novikovova principu selfkonzistence“, který se stal důležitým příspěvkem k teorii cestování časem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Novikov prožil neradostné dětství – otec zmizel během stalinských čistek a matka strávila řadu let v gulagu.

Vystudoval díky ochranné ruce akademika Jakova Zeldoviče, jehož žákem se stal. Novikov získal titul kandidáta věd z oboru astrofyziky v roce 1965 a v roce 1970 získal doktorát v témže oboru.

V letech 19741990 působil jako vedoucí Oddělení relativistické astrofyziky v Ústavu kosmických výzkumů Akademie věd Sovětského svazu. V letech 19911993 byl vedoucím Oddělení teoretické astrofyziky v Lebeděvově ústavu v Moskvě a též působil jako profesor na Moskevské státní univerzitě. Od roku 1994 přesídlil do Dánska, kde je ředitelem Centra teoretické astrofyziky Kodaňské univerzity a rovněž je profesorem astrofyziky na Observatoři Kodaňské univerzity (od roku 1991). Roku 1998 byl zvolen za člena Královské astronomické společnosti.

Prof. Novikov je ženatý s Eleonorou Kotok se kterou má dvě děti – Elenu a Dimitrije.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Prof. Novikov je autorem velkého množství vědeckých článků z oblasti relativistické astrofyziky, především teorie gravitačního kolapsu, procesů kolem černých děr a předpovědi reliktního záření. Je též autorem či spoluautorem 15 odborných knih z kosmologie a astrofyziky, z nichž nejvýznamnější napsal s akademikem Zeldovičem:

  • J. B. Zeldovič, I. D. Novikov: Relativistic Astrophysics, Vol. 1: Stars and Relativity. Dover Publications, New York 1996.
  • J. B. Zeldovič, I. D. Novikov: Relativistic Astrophysics, Vol. 2: The Structure and Evolution of the Universe. University of Chicago Press, Chicago 1971.

Vedle odborné literatury napsal též skvělé populárně naučné knihy:

  • I. D. Novikov: Černé díry a vesmír. Mladá fronta, Praha 1989.
  • I. D. Novikov: The river of time. Cambridge University Press, Cambridge 1998.
  • I. D. Novikov: Il ritmo del tempo. Di Renzo Editore, Řím 2006.

a biografii

  • A. S. Šarov, I. D. Novikov: E. Hubble, Life and Work. Cambridge University Press, 1992.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Kopecký Jr.: Není to fantazie, je to vážná fyzika - rozhovor s prof. Igorem Novikovem. Astropis Speciál 1998, str. 10–11.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]