Igor Dmitrijevič Novikov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Prof. Igor Dmitrijevič Novikov, DrSc.
Narození 10. listopadu 1935 (82 let)
Moskva
Pobyt Moskva, Kodaň
Státní příslušnost Ruská federace
Národnost ruská
Alma mater Lomonosovova univerzita
Pracoviště Kodaňská univerzita
Obory teoretická fyzika a astrofyzika
Známý díky teoretickému výzkumu černých děr, strojů času a díky výzkumu v oblasti teoretické relativistické astrofyziky a kosmologie
Ocenění Eddingtonova medaile (2007)

Prof. Igor Dmitrijevič Novikov, DrSc. (Игорь Дмитриевич Новиков) (10. listopadu 1935 v Moskvě) je ruský (sovětský) teoretický fyzik, astrofyzik a kosmolog. Patří mezi přední světové odborníky v oblasti fyziky černých děr a relativistické kosmologie. Jeho nejvýznamnějším přínosem z 80. let je formulování tzv. „Novikovova principu selfkonzistence“, který se stal důležitým příspěvkem k teorii cestování časem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Novikov prožil neradostné dětství – otec zmizel během stalinských čistek a matka strávila řadu let v gulagu.

Vystudoval díky ochranné ruce akademika Jakova Zeldoviče, jehož se stal zřejmě nejvýznamnějším žákem. Novikov získal titul kandidáta věd z oboru astrofyziky v roce 1965 a v roce 1970 získal doktorát v témže oboru.

V letech 19741990 působil jako vedoucí Oddělení relativistické astrofyziky v Ústavu kosmických výzkumů Akademie věd Sovětského svazu. V letech 19911993 byl vedoucím Oddělení teoretické astrofyziky v Lebeděvově ústavu v Moskvě a též působil jako profesor na Moskevské státní univerzitě. Od roku 1994 přesídlil do Dánska, kde je ředitelem Centra teoretické astrofyziky Kodaňské univerzity a rovněž je profesorem astrofyziky na Observatoři Kodaňské univerzity (od roku 1991). Roku 1998 byl zvolen za člena Královské astronomické společnosti.

Prof. Novikov je ženatý s Eleonorou Kotok se kterou má dvě děti – Elenu a Dimitrije.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Prof. Novikov je autorem velkého množství vědeckých článků z oblasti relativistické astrofyziky, především teorie gravitačního kolapsu, procesů kolem černých děr a předpovědi reliktního záření. Je též autorem či spoluautorem 15 odborných knih z kosmologie a astrofyziky, z nichž nejvýznamnější napsal s akademikem Zeldovičem:

  • J. B. Zeldovič, I. D. Novikov: Relativistic Astrophysics, Vol. 1: Stars and Relativity. Dover Publications, New York 1996.
  • J. B. Zeldovič, I. D. Novikov: Relativistic Astrophysics, Vol. 2: The Structure and Evolution of the Universe. University of Chicago Press, Chicago 1971.

Vedle odborné literatury napsal též skvělé populárně naučné knihy:

  • I. D. Novikov: Černé díry a vesmír. Mladá fronta, Praha 1989.
  • I. D. Novikov: The river of time. Cambridge University Press, Cambridge 1998.
  • I. D. Novikov: Il ritmo del tempo. Di Renzo Editore, Řím 2006.

a biografii

  • A. S. Šarov, I. D. Novikov: E. Hubble, Life and Work. Cambridge University Press, 1992.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • V. Kopecký Jr.: Není to fantazie, je to vážná fyzika - rozhovor s prof. Igorem Novikovem. Astropis Speciál 1998, str. 10–11.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]