Igor Cholin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Igor Cholin
Rodné jméno Игорь Сергеевич Холин
Narození 11. leden 1920
Moskva Ruská SFSRRuská SFSR Ruská SFSR
Úmrtí 15. červen 1999 (ve věku 79 let)
Moskva RuskoRusko Rusko
Příčina úmrtí rakovina jater
Místo pohřbení Chimkinský hřbitov
Povolání básník, prozaik
Národnost ruská
Období 1955 – 1999
Literární hnutí lianozovská škola
Ocenění Řád rudé hvězdy
Řád Vlastenecké války 1. třídy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Igor Sergejevič Cholin (rusky: Игорь Сергеевич Холин; 11. ledna 1920, Moskva15. června 1999 tamtéž) byl sovětský a později ruský básník, prozaik a disident. Jako legenda moskevského undergroundu patřil k vůdčím postavám tzv. lianozovské školy, v níž se zejména v průběhu 50. let volně sdružovali protirežimní básníci a další umělci.

Život[editovat | editovat zdroj]

Igor Cholin se narodil na moskevském předměstí do rodiny důstojníka carské armády. Po smrti otce ho matka, povoláním švadlena, spolu s ostatními dětmi poslala do sirotčince z obavy, že by ze svého skromného výdělku rodinu neuživila. Během druhé světové války sloužil v sovětské Rudé armádě, s níž se při osvobozování Československa dostal až do Prahy. V 50. letech začaly v samizdatu vycházet jeho básně a Cholin se stal neformálním vůdcem moskevské undergroundové avantgardy. Od 70. let psal i povídky a jiné prozaické útvary. Většina jeho tvorby spatřila světlo světa až na přelomu 80. a 90. let. Během komunistického režimu byly oficiálně publikovány pouze Cholinovy básně pro děti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Cholin je autorem mnoha básní, v nichž se osobitým způsobem vypořádává s těžkým obdobím totality. Často obsahují vulgární výrazy a krátkým, říkankovým stylem připomínají jednoduché lidové popěvky či anekdoty. Naléhavost šedé, bezútěšné reality předměstského života je náplní i delších poem a pozdních prozaických útvarů. Přes neveselou tematiku je však Cholinova tvorba plna svébytného černého humoru a sebeironie.

Českým čtenářům se Igor Cholin představil na sklonku roku 2012 titulem Nikdo z vás nezná Cholina. Kniha, kterou v Olomouci vydal Aleš Prstek obsahuje reprezentativní výběr básníkova díla (včetně dosud nikdy nevydané povídky Pět minus) v překladech Jana Machonina, Jakuba Šedivého a Tomáše Vůjtka. Ilustrace pocházejí od Cholinova přítele, ruského výtvarníka Viktora Pivovarova.