Ichthyosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ichthyosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura (asi před 200-189 miliony let)

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce druhu Ichthyosaurus communis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Řád: Ichthyosauria
Čeleď: Ichthyosauridae
Rod: Ichthyosaurus
De La Beche & Conybeare, 1821
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ichthyosaurus ("rybí ještěr") je vyhynulým rodem spodnojurského mořského plaza z čeledi Ichthyosauridae. Jeho fosilní pozůstatky byly objeveny na území dnešní Belgie, Velké Británie, Německa a Švýcarska. Je jedním z nejlépe prostudovaných rodů ichtyosaurů a celé skupině dal také název. Rodové jméno odkazuje na značnou podobnost tvaru těla tohoto pravěkého plaza s rybami. Ichthyosaurus byl také prvním fosilním obratlovcem, jehož téměř kompletní kostra byla objevena v Anglii počátkem 19. století Mary Anningovou.

Ichthyosaurus byl poměrně malým zástupcem čeledi, jeho délka se pohybovala kolem 2 metrů. Celé stovky nádherně zachovaných exemplářů tohoto plaza byly objeveny na lokalitě v Holzmadenu v Německu. Byly zde objeveny také kostřičky ještě nenarozených mláďat (ichtyosauři byli živorodí) a například také vzácné otisky obrysu těla. Díky tomu bylo zjištěno, že také na hřbetě měli tito výborní plavci dorzální ploutev a na ocase kaudální ploutev. Tito tvorové byli dravci, lovící především ryby a měkkýše. Spoléhali se přitom na svůj skvělý zrak a také dobrý sluch. Mláďata se rodila nejprve ocasem napřed, čímž bylo zabráněno riziku utonutí během porodu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Maisch MW, Matzke AT. 2000. The Ichthyosauria. Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde Serie B (Geologie und Paläontologie) 298: 1-159
  • McGowan C, Motani R. 2003. Ichthyopterygia. – In: Sues, H.-D. (ed.): Handbook of Paleoherpetology, Part 8, Verlag Dr. Friedrich Pfeil, 175 pp., 101 figs., 19 plts; München
  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 80. ISBN 1-84028-152-9.