Hydroxymetylbutyrát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Hydroxymethylbutyrát
Strukturní vzorec

Strukturní vzorec

Obecné
Systematický název kyselina 3-hydroxy-3-methylbutanová
kyselina β-hydroxyisovalerová
kyselina 3-hydroxyisovalerová
Triviální název kyselina hydroxymethylmáselná
Funkční vzorec HOC(CH3)2CH2COOH
Sumární vzorec C5H10O3
Identifikace
Registrační číslo CAS
PubChem
ChEBI
SMILES O=C(O)CC(O)(C)C
InChI 1S/C5H10O3/c1-5(2,8)3-4(6)7/h8H,3H2,1-2H3,(H,6,7)
Vlastnosti
Molární hmotnost 118,131 g/mol
Teplota tání −80 °C
Teplota varu 88 °C (mmHg)
Hustota 0,938 g/cm³
Bezpečnost
GHS07 – dráždivé látky
GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Hydroxymethylbutyrát (HMB) je chemická látka poslední dobou[kdy?] hojně užívaná sportovci ke zvýšení fyzického výkonu, lepší stavbě svalové tkáně a pro zabránění odbourávání bílkovin při fyzické zátěži. Tato látka je nezbytná pro syntézu cholesterolu, výstavbu buněčných membrán a steroidních hormonů. HMB je metabolitem větvené aminokyseliny leucinu. Nachází se v malých množstvích v rybím mase (bohatý na HMB je sumec)[zdroj?], některých citrusových plodech (například grepech) a také v mateřském mléce.

Účinky[editovat | editovat zdroj]

  • HMB má účinky antikatabolické a zároveň anabolické. Tyto účinky byly prokázány na skupině mužů v silovém tréninku. Jedinci, kteří užívali HMB v dávce 3 gramů denně po dobu tří týdnů, měli po silových trénincích nižší hladiny markerů odbourávání bílkovin v krvi, stejně tak nižší aktivity enzymu kreatinkinázy, který se uvolňuje do krevního oběhu po svalovém poškození. Současně mělo podávání HMB jednoznačný pozitivní vliv na svalovou sílu. Současně zvyšuje objem svalové hmoty.
  • HMB má současně pravděpodobně i účinky lipolytické. Podporuje oxidaci mastných kyselin, čímž je využívá jako zdroj energie. To je poměrně významné, neboť při déletrvajícím výkonu se vyčerpávají zásoby svalového a jaterního glykogenu a organismus se musí spoléhat na energii uloženou v tukové tkáni, která se však relativně špatně mobilizuje.
  • Zvyšuje vytrvalostní výkon, zvyšuje maximální spotřebu kyslíku (VO2max). Ne sice o moc, ve studii se závodními cyklisty se jednalo pouze o 4% zvýšení, i to však může být pro sportovce významné. Současně zvyšuje anaerobní práh, tedy dobu, kdy organismus začíná odbourávat sacharidy anaerobní glykolýzou.
  • Ergogenní (výkonnost zvyšující) účinky HMB jsou pravděpodobně závislé na délce podávání, krátkodobé podávání (kratší než 10 dnů) většinou nevede k požadovanému efektu.

Bezpečnost a další účinky[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k populárnosti HMB i jeho poměrně vysokému dávkování (okolo 3 g za den) byla problematika možných nežádoucích účinků poměrně intenzivně studována. Bylo kupodivu prokázáno, že užívání HMB není doprovázeno prakticky žádnými nežádoucími účinky. Zkoumaly se nejen vlivy na orgánové funkce, ale i celá řada biochemických a hematologických parametrů.

Z těchto analýz vyplynulo, že HMB dokonce zlepšuje některé metabolické parametry, jako jsou například krevní tuky. Vliv na snížení krevního cholesterolu je obzvláště zajímavý, uvědomíme-li si, že HMB slouží jako prekurzor pro syntézu cholesterolu a tudíž by měla suplementace HMB vést teoreticky spíše ke zvýšení hladin cholesterolu. Je možné, že HMB zvyšuje využití cholesterolu pro stavbu buněčných membrán, a tím se podílí na tomto příznivém metabolickém efektu.

HMB má také příznivý účinek na psychický stav, ovlivňuje pozitivně náladu, působí proti odbourávání bílkovin, čehož je využíváno nejen ve sportu, ale i v klinické medicíně. HMB se používá k suplementaci nemocných s nádorovými chorobami i s AIDS a v obou případech byl zaznamenán jednoznačný příznivý účinek na stav výživy.

Lze tedy říci, že HMB je jeden z mála sportovních doplňků, u kterého nebyly nalezeny negativní vlivy na lidský organismus, které by zpochybňovaly bezpečnost či etiku suplementace touto látkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b beta-Hydroxyisovaleric acid. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]