Hujer (filmová postava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Postava v HLINÍKáriu

Viktor Hujer je fiktivní filmová postava večerního studenta z českého filmu Marečku, podejte mi pero!.

Jde o archetyp studenta, který je noční můrou všech učitelů. Postava byla vytvořena podle skutečně žijícího člověka, kterého Ladislav Smoljak vyučoval ve večerní škole ve Staré Boleslavi. Hujer či hujerismus se postupem času stal obecným označením člověka, jehož vlastnosti nebo jednání jsou podobné této filmové postavě.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu jej ztvárnil Václav Lohniský. Jeho základní vlastností je přehnaná ctižádostivost, servilita a snaživost, občas přecházející do drzosti. Je sice dobrý student, ale svým jednáním a snahou být neustále „první“ provokuje jak své spolužáky, tak učitele, kteří jej za to nemají příliš v lásce. Což si Hujer pravděpodobně vůbec neuvědomuje.

Hujerovy akce[editovat | editovat zdroj]

  • Spolužáci Tuček a Šlajs mu nalhali, že mu pan učitel vzkazuje, aby jej vždy minutu před koncem přestávky přišel vyzvednout do kabinetu. Proto přišel za třídním učitelem do sborovny, aby mu připomenul, že končí přestávka. Jeho věta „Pane učiteli, už je čas!“, poklepání na hodinky, podlézavý výraz a následná pobouřená reakce učitele (kterého hraje Josef Abrhám) - celá tato scéna během několika sekund vykresluje jeho osobnost a důvody, proč jej okolí nemá rádo.
  • Jedním z často citovaných rčení je také průpovídka „Hujer, metelesku blesku“, což je průpovídka během návštěvy soudruhů v rumunské delegaci. Jedná se o údajný rumunský překlad věty „Hujer, jděte si po svých.“ (Správný česko-rumunský překlad věty ovšem je: „Hujer, du-te pe drum!“)[zdroj?]
  • Při první scéně ve škole přinesl učiteli švestičky ze své zahrádky. Tentýž motiv se opakuje v závěru filmu, kdy přináší švestičky vedoucímu modernizovaného provozu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]