Huascarán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Huascarán
Nevado Huascarán

Letecký pohled na masív Huascaránu

Vrchol 6 768 m n. m.
Prominence 2 798 m[1]
Izolace 2 196 km → Ojos del Salado
Poznámka Nejvyšší hora Peru
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Státy Peru Peru
Pohoří Andy
Souřadnice 9°7′17″ j. š., 77°36′32″ z. d.
Huascarán
Huascarán
Prvovýstup 1932, německo-rakouská expedice
Hornina Granit
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huascarán (česky též Huaskarán nebo také Nevado Huascarán) je se 6 768 m nejvyšší hora Peru a třetí nejvyšší hora Jižní Ameriky. Nachází se v pohoří Cordillera Blanca v provincii Yungay. Okolí hory je vyhlášeno Národním parkem Huascarán, který je od roku 1985 na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Zemětřesení 1970[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku zemětřesení v Peru 1970.
Yungay deset let po zemětřesení

Při zemětřesení dne 31. května 1970 se ze západní stěny Huascaránu uvolnila ledová masa, která způsobila mohutný sesuv ledu, kamení a bahna. Tento sesuv překonal cestu dlouhou 20 km a na cestě do údolí pohřbil města Yungay a Huaraz. V Yungay zahynulo asi 18 000 a v Huarazu asi 2 000 obyvatel. V ostatních částech pohoří Cordillera Blanca (Bílé Kordillery) zahynulo dalších 30 000 lidí. Co do počtu obětí se jednalo o největší přírodní katastrofu v Latinské Americe. Celkové odhady počtu obětí zemětřesení se různí, nejpravděpodobnější se zdá 66 tisíc mrtvých.[2][3]

Československá expedice Peru '70[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Huscarán Norte, pohled od pohoří Cordillera Negra

V roce 1970 se do Peru vydala československá horolezecká expedice Peru '70 jejímž cílem bylo dobytí nejvyššího vrcholu Huascarán Sur. Výprava byla hned od počátku poznamenána tragickou smrtí horolezce Ivana Bortela (27 let), který 18. května 1970 zahynul na túře pod horou Huandoy při pádu z třicetimetrové výšky. Smrt nejlepšího horolezce výpravy způsobila změnu plánů expedice a vrchol Huascarán Sur měl být dobyt jinou, méně obtížnou cestou. Expedice se proto přesunula do základního tábora, kde ji dne 31. května 1970 v 15:23 místního času zastihlo mohutné zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy stupnice. Otřesy způsobily uvolnění laviny ledu a kamení ze severní stěny Huascaránu, která se sesunula o 2 500 metrů níže a svým pravým okrajem pohřbila základní tábor expedice Peru '70. Všech 14 členů výpravy společně s chilským průvodcem zahynulo.

Památník[editovat | editovat zdroj]

Na památníku 9°4′10″ j. š., 77°38′30″ z. d., který stojí nedaleko místa bývalého základního tábora expedice, je umístěn tento nápis:

V květnu roku 1970 stál u jezera Llanganuco základní tábor československé horolezecké expedice. Při zemětřesení dne 31. 5. 1970 byl zasypán kamennou a sněhovou lavinou z vrcholu Huascaránu. Všichni členové expedice spolu se svým chilským přítelem zahynuli. Vzpomínáme na Vás, kamarádi.

V listopadu 2011, české velvyslanectví v Peru se sídlem v Limě umístilo na hlavní cestě v okolí Lagunas de Llanganuco dřevěný ukazatel k památníku místa neštěstí. Dříve nebylo toto místo nijak označeno a bylo těžké ho najít. Na ukazatel přispěl finanční částkou i Český horolezecký svaz.[4] K připomenutí památky českých obětí zemětřesení byl lyžařský závod Jizerská padesátka pojmenován Memoriál Expedice Peru.

Památník obětem Expedice Peru 1970 u Bedřichova

Všichni členové expedice mají také pamětní cedulky na Symbolickém hřbitově horolezců v Českém ráji, další památník je také u Bedřichova.

Geografická zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Huascarán a severněji položená hora Chimborazo patří k vrcholům, které jsou, díky nepravidelnému (nekulovému) tvaru Země, nejvzdálenějšími body povrchu Země od jejího středu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Huascarán na Peakbagger.com
  2. ALEXANDER E. GATES; DAVID RITCHIE(2006). ENCYCLOPEDIA OF EARTHQUAKES AND VOLCANOES. Infobase Publishing, 110. 
  3. Rob Rachowiecki; Charlotte Beech(2004). Peru. Lonely Planet, 308. 
  4. http://www.mzv.cz/lima/cz/staty_akreditace/peru/instalace_smerove_tabule_k_pomniku.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]