Hroznýš Dumerilův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHroznýš Dumerilův
alternativní popis obrázku chybí
Hroznýš Dumerilův
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádšupinatí (Squamata)
Podřádhadi (Serpentes)
Čeleďhroznýšovití (Boidae)
Rodhroznýš (Boa)
Binomické jméno
Acrantophis dumerili
Jan In Jan & Sordelli, 1860
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hroznýš Dumerilův (Acrantophis dumerili) je had z čeledi hroznýšovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Celé jeho silné tělo dorůstající do maximální délky 3 m (většinou však jen do 2 m), je dekorativně pokryto nepravidelnými hnědými a černými skvrnami, které mohou mít odstín od skoro černé až po téměř žlutobílou barvu. Skvrny mívají tvar ležatých osmiček. Hřbetní strana je vždy tmavší, břicho má žlutohnědé. Šedá, klínovitá hlava bez viditelných tepločivných jamek je výrazně oddělena od mohutného těla.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento velice atraktivní endemický druh, obývající lesnaté oblasti jihozápadu Madagaskaru a ostrova Réunion, je blízký příbuzný hroznýše královského a svojí kresbou i některými morfologickými znaky se mu i trochu podobá.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Chov tohoto hroznýše v teráriu nebývá většinou problémový, spokojí se se středně velkým až velkým teráriem, vybaveným tak jako u většiny hroznýšů silnější větví na šplhání, několika plochými kameny a dostatečně velkým bazénkem s pravidelně měněnou čistou vodou na pití i na koupání. Žije terestricky. Pro větší nároky na relativní vzdušnou vlhkost je vhodný snadno kontrolovatelný úkryt, vystlaný např. vlhkým rašeliníkem a častým rosením. Pozor ! Při velké vlhkosti často trpí „hnilobou tlamy“! Teplotu udržujeme na 26 - 29 °C, s možností vyhřátí až na 32 °C. V noci je žádoucí nechat poklesnout teplotu až k 22 °C. V květnu až červnu mají tito hroznýši ve své domovině tzv. období klidu (asi 17 °C), které je vhodné dodržovat i v teráriu. Zvířata odchovaná v zajetí je možné adaptovat a toto období zavést v zimních měsících.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Tito hroznýši jsou aktivní hlavně za šera a v noci, v této době se také doporučuje jim předkládat potravu. Dospělí jedinci ochotně loví hlodavce, králíky, holuby nebo kuřata, mláďata se většinou spokojí s přiměřeně velkými laboratorními hlodavci.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožení tohoto nádherného hada v teráriích je stále častější, hroznýš Dumerilův se páří zpravidla v rozmezí - listopad až únor, po 20 až 25 týdenní březosti rodí samice do 20 mláďat dlouhých kolem 40 cm, která pohlavně dospívají zhruba v pěti letech, samci o něco dříve. Samci i samice mají stejně malé rudimenty zadních končetin, proto lze pohlaví určit nejspolehlivěji sondou. Tento druh zpravidla nebývá agresivní a dobře si zvyká na lidské zacházení. Od 1. května 2004 byl vyjmut z povinnosti registrace CITES. Při prodeji je však stále nutný tzv. žlutý papír "Výjimka z obchodní činnosti".

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
Tento článek obsahuje text (GFDL licence) ze stránek Richarda Horčice o hadech.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]