Hrob světlušek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrob světlušek
Původní název Hotaru no haka
火垂るの墓
Země JaponskoJaponsko Japonsko
Jazyk japonština
Délka 88 minut
Žánry válečné drama
psychologický
Předloha Grave of the Fireflies
Námět Akijuki Nosaka
Scénář a režie Isao Takahata
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Cutomu Tacumi
Ajano Širaiši
Jošiko Šinohara
Akemi Jamaguči
Produkce Tóru Hara
(studio Ghibli)
Hudba Jošio Mamija
Kamera Nobuo Kojama
Střih Takeši Sejama
Výroba a distribuce
Premiéra 16. dubna 1988
Produkční společnost Studio Ghibli
Distribuce Bandai Visual
Hrob světlušek na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrob světlušek (japonsky 火垂るの墓, Hotaru no haka) je japonský animovaný film (anime) režiséra Isao Takahaty produkovaný studiem Ghibli. Film je adaptací stejnojmenného autobiografického románu od Akijuki Nosaky. Film vyšel 16. dubna 1988. Příběh vypráví o japonském chlapci Seitovi a jeho sestřičce Secuko a popisuje jejich dramatický osud během druhé světové války.

Mnoho kritiků (zejména Roger Ebert) ho považuje za jeden z nejsilnějších protiválečných filmů vůbec; filmový historik Ernest Rister srovnává film se Spielbergovým Schindlerovým seznamem a dodává, že „jde o nejhlouběji lidský animovaný film, jaký jsem kdy viděl“. Film je diváky ceněn zejména pro svůj mimořádný emocionální náboj, který pak ovšem někteří naopak kritizují jako až přílišný a citově vydírající.

Film byl vytvořen a vydán spolu s filmem Hajao Mijazakiho Můj soused Totoro, který po stránce kulis i příběhu tvoří v mnoha směrech jeho zrcadlový obraz. Při produkci si prý animátoři často nebyli jisti, do kterého z filmů náleží ten který obraz. Filmy byly zpočátku často promítány současně, Můj soused Totoro měl sloužit k odlehčení smutného tónu Hrobu světlušek.

Název Hrob světlušek není oficiální (film ještě nebyl v Česku distribuován), jde o název zvolený amatérskými českými překladateli titulků – poněvadž jde však o jediný český překlad, v českém prostředí se poměrně rozšířil. Film je známý i pod svým anglickým názvem Grave of the Fireflies.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]