Přeskočit na obsah

Hradlový most (Modrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hradlový most (rechle) u Modravy
Hradlový most z pravého břehu Vydry (2019)
Hradlový most z pravého břehu Vydry (2019)
Základní údaje
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajPlzeňský
OkresKlatovy
MěstoModrava
KomunikaceCyklistická trasa 12
Dopravapěší, cyklisté
ŘekaVydra
Projektant(stavitel) inženýr Josef Rosenauer[1]
Začátek výstavby1799
Otevřen1801, po rekonstrukci znovuotevřen v roce 2000
Uzavřen1953 (pro motorová vozidla)
Mýtone
Souřadnice
Parametry
Typunikátní hradlový dřevěný most s žulovými pilíři
Materiáldřevo + žula
Délka72 m
Šířka3,5 m
Nadmořská výška940 m n. m.
Mapa
Hradlový most (rechle) u Modravy
Hradlový most (rechle) u Modravy
Hradlový most (rechle) u Modravy, Česko
Další data
Kód památky26816/4-3299 (PkMISSezObrWD) (součást památky Vchynicko-tetovský plavební kanál)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hradlový most neboli rechle[p 1] u Modravy je vodní dílo (most + jez se stavidly), zajišťující odbočení části vody (přes vtokový objekt) z řeky Vydry do Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který se zde nalézá na levém břehu řeky Vydry. Pokud není zvětšený průtok vody Vydrou, zůstává balvanité řečiště Vydry pod hradlovým mostem téměř prázdné. Teprve drobné přítoky a hlavně Hamerský potok zčásti naplní její koryto. Hradlový most v nadmořské výšce 940 m nad mořem se nachází zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem a je začátkem plavebního kanálu. Projektantem a stavitelem byl inženýr Josef Rosenauer,[1] zhotovitelem repliky historického mostu po roce 2000 byly Stavby mostů Praha.

Výstavba plavebního kanálu probíhala v letech 1799 až 1801 za účelem dopravy dřeva ze Šumavy až do Prahy, protože tok řeky Vydry nebyl k tomuto účelu vhodný.[2] Plavební kanál protéká deseti kamennými klenutými mostky, má délku 14,4 km, jeho šířka kolísá od 1 do 5 metrů s průměrným spádem asi 3 promile.[2] V roce 1958 byl jak celý plavební kanál tak i most s jezem prohlášen za kulturní památku – industriální dědictví.[2] Až do roku 1959 vedla přes most silnice spojující Modravu se Srním[2](prameny [3] a [1] uvádějí, že až do roku 1953 přes hradlový most vedla silnice z Rokyty na Modravu[1][3]). Poté, co byl vystaven nový most pod Antýglem a nová silnice, začalo vodní dílo „Rechle“ chátrat[2] a nakonec byl hradlový most dokonce odstraněn.[1] Na náklady správy národního parku, chráněné krajinné oblasti Šumava a tehdejší Západočeské energetiky Plzeň, a.s. bylo v letech 1999 až 2000 toto vodní dílo obnoveno.[2] Od roku 1999 je součástí tohoto vodního díla i rybí přechod umožňující rybám překonat jez a dostat se při putování dále proti proudu řeky Vydry.[2]

Popis a funkce mostu

[editovat | editovat zdroj]

Most je dřevěný s žulovými pilíři a s lichoběžníkovými věšadly dvoumetrové výšky.[2] Most o délce 72 metrů a šířce 3,5 metrů stojí šikmo k toku řeky Vydry.[2] Most spolu s jezem měl zachycovat po Vydře volně plavené polenové dříví a usměrňovat jej do plavebního kanálu.[2] Do vazných trámů (umístěných mezi pilíři mostu) se osazovala dřevěná hradla (tzv. hrabla, česle, rechle) pro zachycování plaveného dřeva.[2] Po vytažení silných trámků (zasunutých kolmo k vozovce hradlového mostu), které zadržovaly plavené dřevo, došlo k náhlému uvolnění nahromaděných plavených polen a jejich další cestě plavebním kanálem.[4]

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. Výraz rechle je převzatá německá zdrobnělina odvozená z podstatného jména der Rechen = hrábě,[1], do češtiny se Rechlebrücke překládá jako hrablový most i jako hradlový most, častěji se však používá vžitý germanismus „rechle“.
  1. a b c d e f Rechle - hradlový most u Modravy [online]. www kudy z nudy cz [cit. 2018-08-10]. Název odvozen od německého slova Rechen – hrábě. Postaven v letech 1799 – 1801 dle návrhu stavitele inženýra Josefa Rosenauera. Až do roku 1953 přes most vedla silnice z Rokyty na Modravu. Po vybudování nové cesty přes Antýgl ztratil starý most význam, začal chátrat až byl odstraněn. Teprve v roce 2000 se dočkal historicky přesné rekonstrukce.. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g h i j k Informační tabule umístěná na parkovišti u Hradového mostu (Rechle) u řeky Vydry zhruba na poloviční cestě mezi Modravou a Antýglem na začátku Vchynicko-tetovského plavebního kanálu.
  3. a b Hradlový most - Rechle [online]. www sumavanet cz [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. 
  4. Rechle u Modravy – unikátní dřevěný hradlový most na Šumavě [online]. itans cz [cit. 2018-08-10]. Po vytažení silných trámků zasunutých kolmo na lávku, které zadržují plavená polena, dochází k náhlému uvolnění nahromaděného dřeva a jeho další plavbě.. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]