Hohenzollern (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hrad Hohenzollern)
Skočit na: Navigace, Hledání
Hrad Hohenzollern

Hrad Hohenzollern
Účel stavby
rodový hrad
Základní informace
Výstavba 11. století
Stavitel Hohenzollernové
Poloha
Adresa poblíž Hechingenu, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Další informace
Web http://www.burg-hohenzollern.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Hohenzollern (německy Burg Hohenzollern) stojí na 855 m vysokém kopci asi 50 km jižně od německého Stuttgartu a poblíž města Hechingen. Dle tohoto hradu byla nazvána okolní krajina Hohenzollernsko. Byl sídlem rodu Hohenzollernů, kteří se dostali k moci ve středověku a vládli Prusku a Braniborsku až do konce první světové války.

Historie stavby[editovat | editovat zdroj]

Původní hrad byl postaven v první polovině 11. století, ale byl zničen po desetiměsíčním obléhání v roce 1423. Druhá, větší a masivnější, fáze hradu byla postavena v letech 1454-1461. Na konci 18. století ale hrad ztratil svou strategickou důležitost a postupně se začal rozpadat.

Třetí fáze hradu byla postavena v letech 18461867. Avšak až do roku 1945 se v tomto hradu neusadil žádný ze členů rodu. Tehdy se sem přestěhoval pruský korunní princ Vilém Pruský se svou manželkou Cecilií. Oba jsou zde také pohřbeni.

V současné době je na hradě historická expozice pruské historie. Mezi nejzajímavější exponáty patří koruna Viléma II. nebo osobní věci Fridricha II. Velikého.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]