Hohenzollern (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Hohenzollern
Hrad Hohenzollern
Hrad Hohenzollern
Účel stavby

rodový hrad

Základní informace
Výstavba11. století
StavebníkHohenzollernové
Pojmenováno poHohenzollernové
Poloha
Adresapoblíž Hechingenu, NěmeckoNěmecko Německo
Nadmořská výška843 m
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Hohenzollern (německy Burg Hohenzollern) stojí na 855 m vysokém kopci asi 50 km jižně od německého Stuttgartu a poblíž města Hechingen. Dle tohoto hradu byla nazvána okolní krajina Hohenzollernsko. Je sídlem rodu Hohenzollernů, kteří se dostali k moci ve středověku a vládli Prusku a Braniborsku až do konce první světové války.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní hrad byl postaven v první polovině 11. století, ale byl zničen po desetiměsíčním obléhání v roce 1423. Druhá, větší a masivnější stavební etapa hradu proběhla v letech 1454–1461. Na konci 18. století ale hrad ztratil svou strategickou důležitost a postupně se začal rozpadat.

Třetí stavební etapa hradu byla v letech 1846–1867. Avšak až do roku 1945 se v tomto hradu neusadil žádný ze členů rodu. Teprve poté se sem přestěhoval pruský korunní princ Vilém Pruský se svou manželkou Cecilií. Oba jsou zde také pohřbeni.

Hrad je v soukromém vlastnictví rodu Hohenzollernů, 3/4 vlastní princ Jiří Bedřich Pruský a 1/4 princ Karel Bedřich Hohenzollern. Kdykoliv princ Jiří s rodinou pobývá na hradě, vlaje na věži pruská vlajka.

V současné době je na hradě historická expozice pruské historie. Mezi nejzajímavější exponáty patří koruna Viléma II. nebo osobní věci Fridricha II. Velikého.

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. How A Cure for Wellness Marries Horror and Beauty in Set Design [online]. architecturaldigest.com, 2017-2-14 [cit. 2021-10-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]