Hrachová kaše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Hrachová kaše je klasický staročeský pokrm, který přetrval až do současné české kuchyně.

Kaše je připravována vařením hrachu ve vodě a k její přípravě lze použít jak hrách zelený, tak žlutý a jak sušený, tak řidčeji čerstvý.

Postup přípravy[editovat | editovat zdroj]

Sušený zelený hrách je potřeba před vařením namočit na alespoň cca 4 - 6 hodin, případně déle. Žlutý namáčet potřeba není. Namočí-li se hrách přes noc, zkrátí se doba vaření z cca hodiny až na 20 minut.

Uvařený hrách se několik minut před dovařením osolí a slije. Podle toho, jak je či není hrách rozvařen, lze hrách dále prolisovat nebo rozmixovat a slitou vodou se doředí do požadované konzistence. Na závěr lze podle chuti přimíchat na tuku osmaženou cibulku, mléko, máslo nebo smetanu, které kaši dále ochutí nebo zjemní, k dochucení lze také přidat česnek s majoránkou.

Hrachová kaše se obvykle podává se smaženou cibulkou a uzeným masem nebo s klobásou, párkem či jinou uzeninou, případně s volským okem. K pokrmu se také hodí kyselá okurka.

Výživové hodnoty[editovat | editovat zdroj]

Hrachová kaše má podle její konkrétní konzistence a ingrediencí energii 570 - 1230kJ, 8 - 18g bílkovin, 22 - 40g sacharidů, 0,5 - 8g tuků na 100g.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]