Hostačov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hostačov
Zámek Hostačov, pohled od jihozápadu
Zámek Hostačov, pohled od jihozápadu
Základní informace
Výstavba 1297 (tvrz)
Přestavba 15571583 (zámek), 1641
Stavebník neznámý
Současný majitel Hostačovský zámek s.r.o.
Další majitelé Bohdanecký z Hodkova, Goltzové
Poloha
Adresa Hostačov 59, Hostačov, Skryje, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Hostačov (zámek)
Hostačov (zámek)
Hostačov (zámek), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 31508/6-4369 (PkMISSezObr)
Web www.zamek-hostacov.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Hostačov stojí ve vsi Hostačov, části obce Skryje v okrese Havlíčkův Brod, nedaleko Hostačovského rybníka. V posledních letech slouží jako hotel. Zámek je chráněn jako nemovitá kulturní památka.[1] Okolo zámku se rozkládá přírodně krajinářský park, který byl v letech 2013–2015 revitalizován.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámku předcházela tvrz, poprvé zmiňovaná v roce 1297. V letech 15571583 ji dal vladyka Heřman Bohdanečský z Hodkova přestavět na renesanční zámek. V roce 1641 nechala nová majitelka Marie Magdalena Goltzová provést barokní přestavbu zámku do současné podoby. V roce 1846 byl naproti zámku vystavěn cukrovar, k němuž vedly koleje železniční přípojky od Golčova Jeníkova. Po roce 1948 byl zámek zkonfiskován státem, který v letech 19911995 provedl generální rekonstrukci a následně zde bylo rekreační a rehabilitační středisko. V roce 2007 se dostal do soukromých rukou a od roku 2010 v něm funguje Hotel Zámek Hostačov.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Původní tvrz stávala v místech severního křídla dnešního zámku. Ze dvou stran byla ohraničena příkrým srázem spadajícím k místnímu potoku, na třetí pak k řece Hostačovce. Podél řeky v minulosti vedla důležitá obchodní stezka na Vilémov. Čtvrtou stranu tvrze chránil vybudovaný příkop.

Po vybudování zámku byl objekt rozšířen na tři křídla, která tvořila současné uzavřené nádvoří, v této době na západě stále otevřené. Přízemí a první patro jednotlivých křídel lemovaly arkády. Při přestavbě za Marie Magdaleny Goltzové přibylo čtvrté křídlo, čímž došlo k uzavření nádvoří. Zároveň byla v první patře zazděny arkády, které nahradila dvojitá okna. Další úpravy zámku, resp. jeho okolí, proběhly v první polovině 19. století, kdy došlo k zasypání příkopu v jižní části zámku a odstranění padacího mostu. Při výstavbě cukrovaru v roce 1846 došlo u zámku ke zmírnění jižního srázu, čímž definitivně ztratil svůj původní obranný charakter. Přibližně ve stejné době zde vznikla zámecká zahrada s výhledem na Železné hory. Další úpravy proběhly v roce 1927, kdy zámek přišel o věžičku s hodinami, umístěnou hned nad vchodem. Hodiny se dnes nacházejí v obci Chrastice. V téže době vznikl vedle zámku rybník, původně zdroj vody pro cukrovar, dnes součást zámeckého parku.

V zámeckém parku bylo otevřeno discgolfové hřiště světového formátu.[2]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Okolo zámku nevede žádná značená turistická trasa. Vsí prochází silnice od Stupárovic na Zvěstovice.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-17]. Identifikátor záznamu 143025 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Více informací na http://www.discgolf-hostacov.cz/.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]