Horní Mokropsy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horní Mokropsy
Horní Mokropsy, pohled z vrcholu nad Hladkou skálou
Horní Mokropsy, pohled z vrcholu nad Hladkou skálou
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Všenory
Okres Praha-západ
Kraj Středočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální území Všenory
Horní Mokropsy
Horní Mokropsy
Další údaje
Kód ZSJ 187267
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Mokropsy jsou východní částí obce Všenory v okrese Praha-západ. Leží v terasovitých nivách na pravém břehu Berounky v okrese Praha-západ. Nemají samostatné katastrální území; hranici se Všenorami historicky vyznačoval dosud stojící Všenorský dub u jižního konce ulice U Dubu. Na východě k Horním Mokropsům přiléhá chatová osada Montana, patřící rovněž ke Všenorům. Horní Mokropsy jsou statisticky vymezeny jako jedna ze dvou základních sídelních jednotek obce Všenory, hranice ZSJ však vede o více než 100 metrů východněji, než stojí Všenorský dub.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi Mokropsy je z roku 1088. Horní Mokropsy jsou nyní součástí obce Všenory, Dolní Mokropsy se nacházejí na opačném (levém) břehu Berounky a jsou součástí města Černošice.

Známí rodáci a obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

V Horních Mokropsích se narodila Blanka Vikusová, česká herečka, jedna ze zakládajících členů Divadla S.K. Neumanna, dnes Divadla pod Palmovkou.

Květoslav Mašita, motocyklový závodník.

Ve třicátých letech dvacátého století v Horních Mokropsích pobývala Marina Cvetajevová, jedna z největších a nejoriginálnějších ruskych básnířek 20. století, autorka filozofických a literárněhistorických studií, přítelkyně R. M. Rilka, Majakovského a Pasternaka.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Všenorami i Dolními Mokropsy prochází železniční trať 171, která na severovýchod od Horních Mokropes překračuje řeku Berounku po mokropeském železničním mostě do Dolních Mokropes. Pod mostem se nachází mokropeský jez. Přes část V Chaloupkách a přes náves protéká bezejmenný potok, který se u železniční trati ztrácí v kanalizaci. Podél železniční trati vede ulice U Silnice (silnice III/11511, která v Horních Mokropsích končí). Přes Všenory a Mokropsy prochází souběžně s železniční tratí celostátní cyklistická trasa č. 3 a žlutě značená pěší turistická trasa. Přes centrum Horních Mokropes je zeleně vyznačena pěší turistická trasa spojující Všenory a Jíloviště.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]