Přeskočit na obsah

Hora křížů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hora křížů

Vrchol105 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátLitva
OkresŠiauliai
Souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hora křížů

Hora Křížů,[1] Hora křížů,[2][3][4][5] někdy také Křížový vrch, (litevsky Kryžių kalnas, nebo též Domantų piliakalnis) (105 m n. m.) je umělý pahorek, který se nachází 11 km na severoseverovýchod od centra krajského města Šiauliai (Šiauliaiský kraj) na severu Litvy, mezi vesnicemi Domantai a Jurgaičiai, mezi říčkou Kulpė a viaduktem dálnice A12 ŠiauliaiJoniškis s železniční tratí ŠiauliaiJoniškis. Jsou na něm postaveny tisíce křížů.

Hora křížů je jak křesťanským poutním místem, tak symbolem odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V místě stál podle archeologických nálezů z počátku 90. let 20. století v blízkosti dnešního pahorku ve 14. století hrad livonských rytířů. První kříže byly na místě vztyčeny v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831, které tam byly pohřbeny. Jako další byly na tomto místě pohřbeny oběti dalšího polského povstání, povstání lednového z roku 1863.

Na počátku 20. století bylo na místě přibližně 100 křížů a jejich počet díky domácím i zahraničním poutníkům neustále rostl. V době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, se vládnoucí režim pokusil místo jako nežádoucí náboženský a národní symbol několikrát zlikvidovat. Kříže byly několikrát zničeny buldozery, poprvé v roce 1961, ale místní obyvatelé je vždy opět vztyčili. V době uvolnění politických poměrů po roce 1985 Sovětský svaz snahu o zničení tohoto místa vzdal.

V roce 1993 navštívil Horu křížů (Kryžių kalnas) papež Jan Pavel II., který místu věnoval dřevěnou sochu Krista. Dnes je Hora křížů cílem řady turistů i poutníků z celého světa, kteří na ni přinášejí stále nové kříže. Většina z křížů je ze dřeva, některé jsou z kovu, plastu či kamene.

Klášter Řádu menších bratří u Hory křížů[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Klášter Řádu menších bratří u Hory křížů.

Moderní klášter v blízkosti Hory křížů byl postaven a vysvěcen v roce 2000 v rámci italské a litevské spolupráce Františkánského řádu. Klášter má také kapli, nádvoří, reprezentační místnost. Vedle kláštera je patrový altán (vyhlídka).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 36, 102. 
  2. Petr Hudec: Hora křížů (Kristus bungee jumping) - fotogalerie, Theofil.cz, 7. 11. 2007
  3. Šiauliai a Hora křížů, Světadíly.cz, jap, nedatováno
  4. Radek Kedroň: Hora křížů, cestovani.iDnes.cz, 29. 4. 2001
  5. Hora křížů v Litvě přežila několik demolic. Stále se rozrůstá, Novinky.cz, 24. 9. 2017, mšv

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]