Hnutí Brights

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Hnutí Brights je společenské hnutí, které se zaměřuje na podporu veřejného porozumění a uznání naturalistického pohledu na svět. Hnutí založili v roce 2003 Paul Geisert a Mynga Futrell. Publicitu získalo např. kvůli článkům Richarda Dawkinse v deníku The Guardian[1] a v magazínu Wired[2] nebo článku Daniela Dennetta v The New York Times.[3] Během jednoho roku byl počet registrovaných brights v řádu desetitisíců. Hnutí se dále rozšiřovalo a prudší nárůst zaznamenalo při debatách o novém ateismu[4] podnícených vydáním knih jako Boží blud, Breaking the Spell, Bůh není veliký, The End of Faith nebo Letter to a Christian Nation. V lednu roku 2010 bylo zaregistrovaných 50 000 brights ze 186 zemí světa.[5]

Hnutí Brights sdružuje např. ateisty, agnostiky, humanisty, skeptiky, volnomyšlenkáře, objektivisty a materialisty. Od běžných organizací se liší tím, že nemá žádného mluvčího.

Mezi brights patří např. biologové Richard Dawkins a Richard J. Roberts, kognitivní vědec Steven Pinker a filosof Daniel Dennett, dále pak James Randi nebo Sheldon Lee Glashow.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brights movement na anglické Wikipedii.

  1. "The future looks bright", The Guardian, 2003-06-21. 
  2. "Religion Be Damned", Wired, October 2003. 
  3. "The Bright Stuff", The New York Times, 2003-07-12. 
  4. "The Church of the Non-Believers", Wired, November 2006. 
  5. Now >50,000 Brights [online]. The Brights' Net. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]