Nový ateismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Nový ateismus (anglicky New Atheism) je přesvědčení, že „náboženství by nemělo být tolerované, ale mělo by se kritizovat a vystavovat ho racionálním argumentům ve všech případech, kdy vzroste jeho vliv.“[1]

Představitelé[editovat | editovat zdroj]

Termínem „noví ateisté“ jsou většinou označováni biolog Richard Dawkins, filosof Daniel Dennett, neurovědec Sam Harris, novinář Christopher Hitchens a fyzik Victor J. Stenger. Dawkins, Dennett, Harris a Hitchens jsou označovaní za „čtyři jezdce nového ateismu“,[2] což je narážka na čtyři jezdce Apokalypsy. Tito autoři v letech 2004–2007 vydali několik bestsellerů, ve kterých vyjadřovali své názory na náboženství.[3] Představitelé nového ateismu tvrdí, že nedávné vědecké pokroky vyžadují méně vstřícný postoj k náboženství, pověrám a náboženskému fanatismu, než jaký zastávali mnozí tradiční sekularisté.

Východiska[editovat | editovat zdroj]

Noví ateisté vycházejí převážně z vědeckého hlediska. Avšak zatímco mnozí dřívější autoři soudili, že věda se pojmem „Boha“ zabývat nepotřebuje či toho dokonce není schopna, Richard Dawkins oponuje s tím, že „hypotéza Boha“ je řádná vědecká hypotéza s projevy v hmotném světě a jako každá jiná hypotéza může být testována a vyvrácena.[4] Podle Victora Stengera je osobní abrahámovský Bůh vědeckou hypotézou, již lze testovat standardními vědeckými postupy. Dawkins i Stenger tedy docházejí k závěru, že hypotéza v žádném takovém testu neobstojí[3] a že naturalismus postačuje k vysvětlení všeho, co ve vesmíru pozorujeme, od nejvzdálenějších galaxií po původ života, druhů a dokonce i fungování mozku a vědomí. Podle jejich mínění není pro pochopení skutečnosti nikde nutné zavádět Boha či nadpřirozeno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky hnutí se často datují do roku 2004, kdy Sam Harris vydal knihu The End of Faith: Religion, Terror, and the Future of Reason (česky doslova Konec víry: Náboženství, hrůza a budoucnost rozumu). V roce 2006 vydal další knihu, Letter to a Christian Nation (česky doslova Dopis křesťanskému národu) a v témže roce vydal Richard Dawkins knihu Boží blud, která se na žebříčku bestsellerů The New York Times držela 51 týdnů. Názvy „nový ateismus“ a „noví ateisté“ se objevily v listopadu 2006 v článku časopisu Wired.[5] Dalšími knihami jsou Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon (česky doslova Prolomení kletby: náboženství jako přirozený fenomén) Daniela Dennetta z roku 2006; God: The Failed Hypothesis (česky doslova Bůh: nesprávná hypotéza) od Victora J. Stengera z roku 2007; a Bůh není veliký od Christophera Hitchense z roku 2007.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Atheism na anglické Wikipedii.

  1. Hooper, S. The rise of the New Atheists. CNN [online]. 2006-11-08. Dostupné online. 
  2. The Four Horsemen [online]. Richard Dawkins Foundation for Reason and Science, rev. 2010-05-05 [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. 
  3. a b Stenger, V. J. The New Atheism [online]. University of Colorado at Boulder [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. 
  4. DAWKINS, Richard. Boží blud. Praha: Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1698-0. 
  5. Wolf, G. The Church of the Non-Believers. Wired [online]. 2006-11. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]