Hloupost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quentin Massys: Alegorie pošetilosti

Hloupost či stupidita je opak chytrosti či moudrosti. Hlupák je člověk, jenž má nedostatek inteligence, pochopení, rozumu, vědomostí, důvtipu i poznání. Hloupost je projevem omezenosti. Podle Immanuela Kanta je hloupost nedostatkem soudnosti. Hloupost je také dávána do souvislosti s nevědomostí a nedbalostí.

Důvtipný člověk často překvapí sám sebe na hranici hlouposti. Nelituje však námahy, aby hrozící hlouposti unikl. V tomto úsilí spočívá inteligence. Hlupák se naopak sám nepodezírá – má se za duvtipného – odtud i záviděníhodná klidnost, s níž se uvelebuje a hoví si ve vlastní lenosti. Jako hmyz, který nelze dostat z děr, kde žije, není možné hlupáka vylákat ze své hlouposti, ani na chvilku nemůže být vyveden ze své slepoty, aby se přinutil srovnat svůj obvyklý mdlý pohled s jemnějšími způsoby vidění. Omezenec je doživotní a neprodyšný. Proto Anatol France říkal, že hlupák je mnohem větším neštěstím než člověk zlý. Zlý člověk totiž občas odpočívá; hlupáci nikdy.[1]
— José Ortega y Gasset: Vzpoura davů (1930)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Stupidity na anglické Wikipedii a Hlúposť na slovenské Wikipedii.

  1. ORTEGA Y GASSET, José. Vzpoura davů (původním názvem: La rebelion de las masas). 1. vyd. vyd. Praha: Naše vojsko, 1993. 158 s. s. ISBN 80-206-0072-8, ISBN 978-80-206-0072-1. OCLC 39592445 Kapitola VIII. Proč se davy do všeho pletou a proč vždy násilně?, s. 68–69. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]