Historia Naturalis Brasiliae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Historia Naturalis Brasiliae
AutorWillem Piso a Georg Marggraf
ZeměNizozemsko
Jazyklatina
Námětflóra, fauna a historie Brazílie
Žánrodborný
VydavatelJoannes de Laet
Datum vydání1648
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historia Naturalis Brasiliae je výjimečné historické, vědecké a umělecké dílo referující o brazilské vlastivědě. Patronem celého projekt byl Johann Moritz hrabě z Nassau-Siegenu, který vedl v letech 1637–1644 expedici do Brazílie, vyslanou Nizozemskou západoindickou společností, jež měla za úkol nastolit mír v regionu a vědecky oblast prozkoumat a zdokumentovat.

V roce 1648 vydal Johannes de Laet latinské dílo Historia Naturalis Brasiliae s vědeckými a medicínskými rozpravami od Willema Pisa. Georg Marggraf spis rozšířil o zachycení historie a přírody Brazílie.[1] Kniha byla po dlouho dobu jediným dílem pojednávajícím o botanice, zoologii, etnologii a lékařství Brazílie. Během expedice vzniklo ještě Theatrum rerum naturalium Brasiliae, které však nikdy nebylo vytištěno.[2]

Vedle Pisa a Marggrafa se na dílo podíleli i nizozenští malíři Albert Eckhout a Frans Post nebo také architekt Pieter Post.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Historia Naturalis Brasiliae na německé Wikipedii.

  1. COLLET, Dominik. Die Welt in der Stube: Begegnungen mit Außereuropa in Kunstkammern der Frühen Neuzeit. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2007. 403 s. ISBN 978-3-525-35888-7. S. 121. (německy) 
  2. DE CAMPOS FRANCOZO, Mariana. BRASILIAE. Indigenous Knowledge in the Making of Science: Historia Naturalis Brasiliae (1648).. Universiteit Leiden [online]. [cit. 2020-05-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]