Frans Post

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frans Post
Frans Hals - Frans Post (Worcester Art Museum).jpg
Narození 1612
Leiden
Úmrtí 17.února 1680
Haarlem
Místo pohřbení Kostel svatého Bavona
Národnost Nizozemec
Povolání malíř a cestovatel
Příbuzní Pieter Post (sourozenec)
Významná díla Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ17276036
View on Tamaracá Island, Brazil
View of Olinda, Brazil
Landscape with Chapel
Ovlivněný Pieter Post
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frans Post byl nizozemský malíř z období tzv. Zlatého věku holandské malby 17. století. Proslul především zobrazením krajin a výjevů z Jižní Ameriky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Frans Post se narodil v roce 1612 v Leidenu (pokřtěn 17. listopadu v Haarlemu), jako syn malíře chrámového skla. Jeho starší bratr Pieter Post proslul jako architekt, malíř a grafik.

V roce 1636 byl poslán Nizozemskou západoindickou společností do Brazílie jako doprovod výpravy vedené správcem nizozemských statků v Brazílii, Johanem Mauritsem van Nassau-Siegen. Hlavním cílem jeho účasti byla dokumentace krajiny, flóry, fauny, obyvatel i sídel. Díla z jeho pobytu v Jižní Americe se vyznačují vysokou topografickou přesností. Pozornost věnoval ve významné míře dokumentaci výroby cukru z cukrové třtiny. Do vlasti se navrátil v roce 1644.

V roce 1646 vstoupil do malířského Cechu svatého Lukáše v Haarlemu. I po ztrátě území Brazílie neochabl v Holandsku zájem o jeho nákresy cukrovarnických provozoven, ani o zobrazení cizokrajných krajin.

Poslední datovaný obraz pochází z roku 1669. Ukončení tvůrčí činnosti bylo pravděpodobně způsobeno alkoholem. Zemřel 17. února 1680.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Obrazy z období po návratu z Jižní Ameriky maloval podle dovezených skic i po paměti. Na slavném obraze vodopádů Paulo Afonso již zobrazil pouze základní schéma vodního toku, zatímco tvarování koryta již skutečnost nezobrazuje. U mnoha obrazů lze nalézt topografickou jednotu s konkrétním reliéfem v Nizozemí.

Významnou součástí Postova díla jsou věrná vyobrazení rostlin a zvířat, doprovázená často poznámkami o chování, vzhledu i chuti masa zobrazených zvířat. Technikou těchto zobrazení je akvarel, kvaš a uhel.[1]

V roce 1679 předal Johann Moritz Nassau 18 obrazů Franse Posta jako dárek francouzskému králi Ludvíkovi XIV, z nichž devět bylo zařazeno do stálé expozice Louvru.

V současné době jsou práce Franse Posta v mnoha významných muzeích v Evropě (Holandsko, Velká Británie, Francie, Německo) i v USA. Většina jeho děl se nalézá v Brazíli.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Období pobytu v Brazílii (1636 - 1644)[editovat | editovat zdroj]

Mapy a aktuální kresby z cest[editovat | editovat zdroj]

Období po návratu z Jižní Ameriky (1645-1669)[editovat | editovat zdroj]

Dokumentace fauny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The curious creatures of Frans Post | Revista Pesquisa Fapesp. revistapesquisa.fapesp.br [online]. [cit. 2019-11-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Pedro a Bia Correa do Lago: FRANS POST 1612-1680, CATALOGUE RAISONNÉ, 5 Continents Editions, Milano, 2007, 432 stran

Související články[editovat | editovat zdroj]