Hesperosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHesperosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 150 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra hesperosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád stegosauři (Stegosauria)
Čeleď stegosaurovití (Stegosauridae)
Rod Hesperosaurus
Carpenter, Miles & Cloward, 2001
Druhy
  • H. mjosi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hesperosaurus ("západní ještěr") byl rod stegosauridního ptakopánvého dinosaura, který žil v období svrchní jury (kimmeridž až tithon, asi před 150 miliony let) na území dnešního Wyomingu v USA. Fosílie tohoto čtyřnohého býložravce pochází ze starších partií souvrství Morrison, proto je geologicky mírně starší než ostatní stegosauridi známí z tohoto souvrství.

Stejně jako jeho příbuzní měl i hesperosaurus na hřbetě sérii alternujících plátů a čtyři obranné kolce na ocase. Oproti známějšímu rodu stegosaurus měl hřbetní pláty sice nižší, ale zato širší. Lebka byla kratší a širší než u stegosaura, v tom se hesperosaurus podobal rodu Dacentrurus.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

H. mjosi byl popsán roku 2001 Kennethem Carpenterem a jeho kolegy; jméno bylo zvoleno podle geografického umístění nálezu. Fosilní kostra byla poměrně kompletní, stejně tak i lebka. Fosílie hesperosaura byla objevena v tzv. zóně 1 morrisonského souvrství.

V roce 2008 přišla Susannah Maidment a její kolegové s tvrzením, že hesperosaurus není samostatným rodem, nýbrž jen novým druhem rodu Stegosaurus. V tom případě by se hesperosaurus stal druhem Stegosaurus mjosi.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Carpenter K, Miles CA, Cloward K (2001). "New Primitive Stegosaur from the Morrison Formation, Wyoming". in Carpenter, Kenneth(ed). The Armored Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 55–75. ISBN 0-253-33964-2.
  • Foster, J. (2007). "Appendix." Jurassic West: The Dinosaurs of the Morrison Formation and Their World. Indiana University Press. pp. 327-329.
  • Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology 6 (4): 367–407. doi:10.1017/S1477201908002459.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]