Hesperosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hesperosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 150 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Kostra hesperosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: stegosauři (Stegosauria)
Čeleď: stegosaurovití (Stegosauridae)
Rod: Hesperosaurus
Carpenter, Miles & Cloward, 2001
Druhy
  • H. mjosi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hesperosaurus ("západní ještěr") byl rod stegosauridního ptakopánvého dinosaura, který žil v období svrchní jury (kimmeridž až tithon, asi před 150 miliony let) na území dnešního Wyomingu v USA. Fosílie tohoto čtyřnohého býložravce pochází ze starších partií souvrství Morrison, proto je geologicky mírně starší než ostatní stegosauridi známí z tohoto souvrství.

Stejně jako jeho příbuzní měl i hesperosaurus na hřbetě sérii alternujících plátů a čtyři obranné kolce na ocase. Oproti známějšímu rodu stegosaurus měl hřbetní pláty sice nižší, ale zato širší. Lebka byla kratší a širší než u stegosaura, v tom se hesperosaurus podobal rodu Dacentrurus.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

H. mjosi byl popsán roku 2001 Kennethem Carpenterem a jeho kolegy; jméno bylo zvoleno podle geografického umístění nálezu. Fosilní kostra byla poměrně kompletní, stejně tak i lebka. Fosílie hesperosaura byla objevena v tzv. zóně 1 morrisonského souvrství.

V roce 2008 přišla Susannah Maidment a její kolegové s tvrzením, že hesperosaurus není samostatným rodem, nýbrž jen novým druhem rodu Stegosaurus. V tom případě by se hesperosaurus stal druhem Stegosaurus mjosi.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Carpenter K, Miles CA, Cloward K (2001). "New Primitive Stegosaur from the Morrison Formation, Wyoming". in Carpenter, Kenneth(ed). The Armored Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 55–75. ISBN 0-253-33964-2.
  • Foster, J. (2007). "Appendix." Jurassic West: The Dinosaurs of the Morrison Formation and Their World. Indiana University Press. pp. 327-329.
  • Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology 6 (4): 367–407. doi:10.1017/S1477201908002459.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]