Herrerasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Herrerasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias, před 228 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Herrerasaurus ischigualastensis
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád:  ?Theropoda
Infrařád: Herrerasauria
Čeleď: Herrerasauridae
Rod: Herrerasaurus
Binomické jméno
Herrerasaurus ischigualastensis
Reig, 1963
Synonyma
  • Frenguellisaurus
  • Ischisaurus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herrerasaurus byl dinosaurus ze skupiny herrerasauria žijící v období triasu. pojmenován podle rolníka Victorina Herrery („Herrerův ještěr“). Ten v roce 1959 narazil na jeho pozůstatky v argentinské provincii San Juan, ale lebku se podařilo paleontologům objevit až v roce 1988. Byl jedním z nejstarších masožravých dinosaurů, ač je dnes otázkou diskuzí, zda se jednalo o raného dinosaura nebo dinosauriforma. Žil na území dnešní Argentiny ve svrchním triasu (stupeň karn).

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Je odhadováno, že Herrerasaurus mohl dosahovat délky 3–4 m, výšky 1 m a hmotnosti kolem 200 kg. Byl to po dvou chodící masožravec, který se živil malými a středně velkými zvířaty. Stejně jako ostatní dravci zcela jistě nepohrdl mršinami. Měl silné zadní končetiny s krátkými stehny a dlouhými chodidly, z čehož vyplývá, že to byl rychlý běžec.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Paleontologové se dlouhou dobu domnívali, že Herrerasaurus a jeho příbuzní by mohli být přímými předky dinosaurů. Paul SerenoFernando Emilio Novas v roce 1992 však na základě objevené lebky a jejích pokročilých znaků uznali, že se jedná o raného teropoda. Tento názor je dnes sice většinou akceptován, nicméně pozice herrerasauridů (a eoraptora) je stále značně nejistá.

Ačkoliv měl Herrerasaurus tělo podobné pozdějším jurským dinosaurům, žil v době před přibližně 231 milióny lety, kdy dinosauři byli menší a zdaleka ještě nepatřili k dominantním živočichům[1]. Těmi se dinosauři stali až koncem triasu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurus.bloguje.cz/928086-jester-pana-herrery.php – neplatný odkaz !