Hepcidin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hepcidin 25AA

Hepcidin je peptidový hormon syntetizovaný v játrech. Je hlavním regulátorem metabolismu železa v těle člověka a ostatních savců. Byl objeven v roce 2000.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Hepcidin se skládá z 84, 60 nebo 25 aminokyselin. V moči se vyskytuje hepcidin, který má 20 nebo 22 aminokyselin.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Hormon hepcidin jako 25-AA protein je hlavní regulátor absorpce železa a jeho distribuce do tkání. Jeho syntéza probíhá především v hepatocytech, ale je ho nízká koncentrace v buňkách a tkáních, také v makrofázích, adipocytech a mozku, může však být důležitý pro autokrinní a patokrinní regulaci železa na lokální, tkáňové úrovni.

Jako hlavní regulátor homeostázy železa v metabolismu, chyba v jeho syntéze je příčinou mnoha chorob. Nedostatek hepcidinu znamená přetížení železem, to způsobuje hemochromatózu, anémii a hepatitidu C. Přebytek způsobuje anémii, chronické choroby ledvin. Hepcidin jako hormon přímo inhibuje protein ferroportin, který transportuje železo z buňky a skladuje ho.

Regulace hepcidinu[editovat | editovat zdroj]

Hepcidin je regulován koncentrací železa a mírou erythropoese. Přebytek železa stimuluje produkci hepcidinu a zvýšená produkce hormonu zamezí další absorpci železa.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Acta Haematol, The role of hepcidin in iron metabolism 2009, 122:78-86, {{DOI:10.1159/000243791}} En

Hepcidin mRNA levels in mouse liver respond to inhibition or erythropoiesis M.Vokurka, J.Krijt, K.Šulc, E.Nečas {{ISSN:0862-8408}}

Hepcidin modulation in human diseases:From research to clinic {{ISSN:1007-9327}}