Henry Halleck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Halleck

Narození16. ledna 1815
Oneida County
Úmrtí9. ledna 1872 (ve věku 56 let)
Kentucky
ChoťElizabeth Hamilton Cullum
Vojenská kariéra
Hodnostgenerálmajor
SložkaUnionistická armáda
Bitvyamerická občanská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Henry Wager Halleck (16. ledna 18159. ledna 1872) byl americký generál, vědec a právník, během americké občanské války vrchní velitel a náčelník generálního štábu armády Unie. Byl známým odborníkem v oblasti vojenské vědy, což mu vyneslo přezdívku, která se stala hanlivou: Old Brains, „Starý mozek“. Byl důležitým aktérem během přijímání Kalifornie jako státu unie a stal se úspěšným právníkem a developerem.

Na začátku občanské války byl Halleck v letech 1861 až 1862 velitelem armád Unie v na západním bojišti. Zatímco v této době byly armády Unie na východě poráženy a zadržovány, vojska pod Halleckovým velením získala mnoho důležitých vítězství. Halleck však se bitev přímo neúčastnil a jeho podřízení získali většinu slávy. Jedinou operací, při které Halleck vykonával polní velení, bylo obléhání Corinthu na jaře 1862, vítězství Unie, které provedl s extrémní opatrností. Halleck se také dostal do sporů s mnoha svými podřízenými generály, jako byli Ulysses S. Grant a Don Carlos Buell. V červenci 1862, po neúspěšném tažení na poloostrově generálmajora George B. McClellana na východním bojišti, byl Halleck povýšen na vrchního generála všech amerických armád. V této funkci strávil asi rok a půl.

Halleck byl opatrný generál, který pevně věřil v důkladnou přípravu na bitvu a prevenci upřednostňoval před rychlou a agresivní akcí. Byl to mistr správy, logistiky a politiky nezbytné na vrcholu vojenské hierarchie, ale ze svého postu ve Washingtonu mohl jen stěží řídit akce v poli. Jeho podřízení ho často kritizovali a občas ignorovali jeho pokyny. Prezident Abraham Lincoln o něm jednou řekl, že je „jen o něco víc než prvotřídní úředník“.

V březnu 1864 byl Grant povýšen na vrchního generála a Halleck byl odsunut na místo náčelníka štábu. V této roli nemusel přímo řídit pohyby armád, takže uplatnil své organizační schopnosti a zajišťoval, aby armády Unie byly dobře vybavené.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henry Halleck na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]