Hendrick Avercamp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hendrick Avercamp
Bruslení na ledě

Hendrick Avercamp [áfrkamp] (pokřtěný 27. ledna 1585, Amsterdam, Nizozemsko – pohřbený 15. května 1634, Kampen, Nizozemsko) byl nizozemský malíř a krajinář, nejznámější představitel malířů zimní krajiny, představitel malířského realistického nizozemského baroka.

Tvořil a žil především v Kampen. Protože byl od narození hluchoněmý, dostal přezdívku de Stomme van Kampen (němý Kampen). Příznačné jsou pro něj zimní krajiny se zevrubně vystiženými detaily, oživené davy drobných postaviček, a scény s nízkým horizontem, vytvářejícím pocit hloubky, v kterém uplatňoval barvitost vlámské školy pozdního 16. století. Někdy jsou jeho práce srovnávány s jeho současníkem Janem Breugelem.[1] Jeho díla se těšily velké popularitě, své kresby snadno prodával, mnoho z nich, zejména ty, které jsou provedeny vodovými barvami, přešly jako dokončené obrázky do mnoha alb sběratelů (význačná sbírka je např. ve Windsoru).

Působili na něho italští a vlámští krajináři. Jeho oblíbeným tématem je zimní krajina se zamrzlou řekou, oživená pestrou stafáži. Tímto motivem se přiřadí k brueghelovské tradici, jak ji pěstoval zvláště D. Vinckeboons. V pozdních krajinách klesá horizont nad polovinou výšky a pestré tóny jsou tlumeny tájmem (??) o atmosférické jevy. Hodně kreslil a akvareloval, zejména v posledním období.

Synovec a žák Barent Avercamp (16121679) byl jeho napodobitelem, odpozoroval jeho styl a udělal z něj jakousi manýru.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Zimní krajina, kol. 1610, dřevo, Amsterodam, Rijksmuseum
  • Zimní krajina s bruslaři, kol. 1620, dřevo, Rotterdam, Museum Boymans-van Beuningen

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HODGEOVÁ, Nicola; ANSONOVÁ, Libby. Umění od A do Z. [s.l.] : Albatros plus, 2006. ISBN 80-00-01649-4. Kapitola Avercamp Hendrick, s. 23. (čeština)