Zimní krajina s bruslaři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zimní krajina s bruslaři
Hendrick Avercamp - Winterlandschap met ijsvermaak.jpg
AutorHendrick Avercamp
Rok vznikuokolo 1608
Technikaolej na dřevě
Rozměry77,30 x 131,90 cm
UmístěníRijksmuseum, Amsterodam

Zimní krajina s bruslaři je obraz jednoho z nejvýznamnějších holandských malířů Hendricka van Avercampa (1585–1634), zvaného též Němý z Kampenu.

Maloval zejména zimní krajiny s mnohofigurálními výjevy či maríny. Jako malíř krajinář měl nesmazatelný vliv na vývoj krajinomalby.

Jeho obraz Zimní krajina s bruslaři ukazuje, jak si prostí venkované spolu s elegantními měšťany užívají zimních radovánek, bruslíc na zamrzlé řece. V popředí vidíme rybářskou bárku, uvízlou v ledu, kterou se postavy na obraze pravděpodobně snaží vyprostit z ledového sevření. Okolní krajina, domky, kostel po levé straně, to vše je zobrazeno s úžasnou perspektivou a výrazným koloritem s propracovanou kresbou. Tento způsob malby je pro Hendricka Avercampa charakteristický. Jeho zimní obrazy mají zvláštní atmosféru, vyznačují se chladem, který z malby přímo vyzařuje. Malíř toho pocitu chladu dociluje sjednocením jednotlivých prvků s použitím tlumené barevné škály.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STUKENBROCK, Christiane; TÖPPER, Barbara. 1000 mistrovských děl evropského malířství 1850-1300. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller; překlad Michaela Váňová, Anna Vachudová. [s.l.]: Nakladatelství Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN 978-3-8331-2128-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]