Heinrich Klein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Klein
Základní informace
Narození 11. září 1756
Rudoltice
Úmrtí 26. srpna 1832 (ve věku 75 let)
Bratislava
Žánry klasická hudba a duchovní hudba
Povolání hudební skladatel, hudební pedagog a dirigent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Klein (11. září 1756 Rudoltice26. srpna 1832 Bratislava) byl slovenský pedagog, dirigent a hudební skladatel pocházející z Moravy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Heinrich Klein byl v dětství obdivovaný pro své hudební nadání a byl považován za zázračné dítě. Hudební vzdělání získal ještě na Moravě. V roce 1784 odešel do Bratislavy a nejprve učil v klášterní škole Notre Dame. V Bratislavě v té době probíhaly tereziánské reformy školství a Klein přešel na jednu z prvních škol nového typu, Hlavní královskou národní školu.

Nejprve působil jako asistent učitele zpěvu a hry na varhany, později tyto předměty převzal. Na škole vychoval několik významných osobností. Mezi jinými to byli František Palacký, Jozef Kumlík (zakladatel Církevně-hudobního spolku při Dómě sv. Martina), Ferenc Erkel (skladatel maďarské národní hymny) či Vladislav Füredy (skladatel slovenských písní).

Byl v kontaktu s významnými hudebníky té doby, mimo jiné i s Ludwigem van Beethovenem. Při návštěvě Bratislavy 23. listopadu 1796 byl Beethoven u Kleina ubytovaný.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Skladatelské dílo Heinricha Kleina patří do období vrcholného klasicismu. Z jeho chrámové tvorby se dochovalo 11 mší, rekviem, Te Deum, 11 ofertórií, graduály, hymny , litánie a responzória. Za své Te Deum dostal čestné uznání papeže Pia VIII., kterému bylo toto dílo věnované. Komponoval však i hudbu světskou. Jsou známy dvě kantáty, 12 písní s doprovodem klavíru a Fantasia per il Pianoforte. Za hudební dílo mu bylo v roce 1805 uděleno také čestné členství ve Švédské královské akademii.

Kromě pedagogické a skladatelské činnosti byl i vynálezcem. V časopise Allgemeine musikalische Zeitung publikoval článek o svém vynálezu klávesové harmoniky: klávesami byly rozeznívány skleněné zvonky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Darina Múdra: Heinrich Klein (1756-1832). In Národná osveta. Etuda Roč. 9, č.11 (1999), s.13-16
  • Kolektiv autorů: Tvorcovia hudobnej Bratislavy. SNM – Bratislava 1992
  • Československý hudební slovník osob a institucí I. (A–L), 1963, Státní hudební vydavatelství, Praha, s. 669
  • Mark Kroll: Johann Nepomuk Hummel: A musician’s Life and World. Lanham, MD: Scarecrow Press 2007 ISBN 0-8108-5920-3

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]