Hanko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hanko
Hanko – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátFinskoFinsko Finsko
ProvincieUusimaa
Hanko
Hanko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha116,5 km²
Počet obyvatel8 864 (2015)[1][2]
Hustota zalidnění76,1 obyv./km²
Správa
Vznik1874
Oficiální webwww.hanko.fi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanko (švédsky: Hangö, starou ruštinou Гангут – Gangut) je přístavní město na jihozápadě Finska, 130 km západně od Helsinek. Má přes 9,6 tisíce obyvatel, z nichž 44 % jsou finští Švédové.

Stejnojmenný poloostrov vybíhající jihozápadně do Finského zálivu, na němž Hanko leží, je nejjižnější část Finska. Hanko je známé i souostrovím severně od něj, kde 7. srpna 1714 ruské námořnictvo porazilo švédské (bitva u Gangutu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno roku 1874 dva roky po otevření železnice z Hyvinkää. Na přelomu 19. a 20. století z něj odplouvala většina emigrantů do USA. Hanko bylo rovněž lázeňským místem pro ruskou šlechtu. Carl Gustaf Emil Mannerheim, který pocházel z okolí, vlastnil v Hanku kavárnu, která je populární dodnes.

Na počátku druhé světové války požadoval Sovětský svaz pronájem poloostrova pro zřízení námořní základny, což Finsko odmítlo, ale po porážce v zimní válce muselo akceptovat. Moskevská mírová smlouva z 6. března 1940 obsahovala třicetiletý pronájem Hanka; do 22. května muselo cca 8 000 obyvatel oblast vyklidit. Po vypuknutí pokračovací války v Hanku probíhaly jen menší srážky, jichž se účastnily i švédské dobrovolnické jednotky; v prosinci 1941 byl SSSR nucen se ze základny stáhnout kvůli vývoji války, ale ponechal oblast zaminovanou. Pařížská mírová smlouva z roku z února 1947 ve 4. článku stanovila, že SSSR se nároku zříká a místo něj získala na padesát let základnu Porkkala blíže k Helsinkám, jejíž padesátiletý pronájem skončil předčasně v lednu 1956.


Panorama Hanka (z vodárenské věže)
Panorama Hanka (z vodárenské věže)

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Partnerskými městy jsou:[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Population structure.
  2. Kaupunkien ja kuntien lukumäärät ja väestötiedot. Dostupné online. [cit. 2019-02-15]
  3. Suomen Kaupunkiopas, Hanko Archivováno 26. 3. 2007 na Wayback Machine. 2015-09-21

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]