Hadrocodium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHadrocodium
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Třída strunatci (Chordata)
Řád therapsidi (Therapsida)
Podřád Cynodontia
Rod Hadrocodium
Luo, Crompton & Sun 2001
Binomické jméno
† Hadrocodium wui
Luo, Crompton & Sun 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hadrocodium (hadro z řeckého ἁδρός/hadros, velký, plný; latinské codium z řeckého κώδεια/kodeia, hlava) je vyhynulým rodem therapsida z kladu Mammaliaformes, s jediným druhem Hadrocodium wui (podle objevitele Xiao-Chun Wua). Žil během raného jurského období Sinemurian před asi 195 miliony lety. Fosílie pocházejí z oblasti takzvané Lufengské pánve v oblasti dnešního Jün-nanu na jihozápadě Číny.

Fosílie tohoto zvířete připomínajícího myš byly objeveny roku 1985 a původně byly považovány za pozůstatky jiného druhohorního therapsida, morganucodona. Hadrocodium byl jako samostatný rod popsán až roku 2001 a od té doby výrazně ovlivnil interpretaci nejstarších fází evoluce savců. Hadrocodium je nejstarším známým živočichem, u kterého se vyvinulo střední ucho, což společně s relativně objemnou mozkovnou představuje nejstarší příklad několika vlastností typických pouze pro savce. Tyto znaky byly předtím zaznamenány pouze u tvorů starých maximálně 150 milionů let, tedy z období střední jury, a objev hadrocodia naznačil, že se tyto adaptace objevily již asi o 45 milionů let dříve, než se myslelo.

Jedinou zachovalou fosílií hadrocodia je jeho lebka, velikost těla byla odhadnuta na 3,2 cm a hmotnost na asi 2 g, což by z něj dělalo jednoho z nejmenších savců vůbec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hadrocodium na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]