Přeskočit na obsah

Habsburg (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Habsburg
Habsburg
Habsburg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška470 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonAargau
OkresBrugg
Habsburg na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,23 km²
Počet obyvatel408 (2007)
Hustota zalidnění183 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.habsburg.ch
PSČ5245
Označení vozidelAG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Habsburg je obec v okrese Brugg ve švýcarském kantonu Aargau a leží přibližně tři kilometry jihozápadně od okresního města. Na území obce Habsburg se nachází hrad Habsburg, původní sídlo rodu Habsburků.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Habsburg

Víska Habsburg leží bezprostředně z jižní strany Wülpelsbergu, na kterém se nachází hrad. Wülpelsberg se příkře svažuje na severní a západní straně do údolí řeky Aara. Východní a jižní strana naopak tvoří okraj mírně se svažující náhorní plošiny, postupně přechází do Birrfeldu. Habsburg je typickým příkladem vsi vzniklé mýcením a je ze tří světových stran obklopen lesem.

Rozloha obce čítá 223 hektarů, z čehož je 134 ha zalesněných a 18 ha zastavěných. Nejvyšším bodem je 505 metrů vysoký Wülpelsberg. Nejnižší bod leží ve výšce 370 metrů.

Sousedními obcemi jsou Brugg na severu, Hausen na východě, Scherz na jihu a Schinznach-Bad na západě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Poté, co bylo území osídlené v době bronzové stejně jako v době římského impéria, nechal pán Radbot okolo roku 1020 vybudovat na Wülpelsbergu «Habichtsburg». Roku 1027 se objevuje označení místa jako Habesbur nebo Habesburch. Otto II. byl prvním, kdo se kolem roku 1100 nazýval «hrabětem von Habsburg». Hrad tvořil středobod tehdejšího habsburského panství, tzv. Eigenamtu. Po vzestupu mezi nejvýznamnější panovnické rody již skrovný hrad (cca od roku 1220) nebyl hlavním sídlem a byl propůjčen služebnictvu. V průběhu dějin vícekráte změnil majitele, až byl nakonec od roku 1528 spravován bernským zemským správcem v Königsfeldenu. Bernští roku 1415 Habsburky z kraje vyhnali.

Ves Habsburg vznikla pravděpodobně teprve na počátku 15. století, kdy byl vymýcen les jižně a východně od hradu. Hrad dal obci jméno. Malé sídliště rostlo jen pomalu a roku 1529 čítalo pouze čtyři domy. Rok předtím proběhla reformace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]