HK Rokycany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
HK Rokycany
Zimní stadión Rokycany
Zimní stadión Rokycany
Město Rokycany
Založen 1931
Soutěž Krajské hokejové přebory
Klubové barvy Červená, modrá, bílá
Stadion
Název Zimní stadion Rokycany
Kapacita cca 2500 diváků - stání
Realizační tým
Trenér Vladimír Bednář Lukáš Zdrha
Oficiální webové stránky

HK Rokycany je hokejový klub z Rokycan, založen v roce 1931, který střídavě hraje Krajské hokejové přebory a 2. českou hokejovou ligu v České republice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky hokeje v Rokycanech[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o hokeji v Rokycanech jsou z roku 1931 a 1932. V sezoně 1932 - 1933 soustředil kolem sebe oficiál Městských železáren pan Augustin Diviš několik obětavých funkcionářů, kteří založili v Rokycanech nový sportovní klub /LTBK Rokycany - Lan- tenisový a bruslařský klub I. První hřiště vybudovali tito nadšenci na bývalém děkanském rybníčku. V dalších letech hrál hokejový klub střídavě svá utkání na koupališti a děkanském rybníčku. Klub prošel krizí kdy jej zachránili pánové Hajrovský a Beneš.

V sezoně 1940 - 1941 se poprvé stal mistrem západočeské župy. Byl to první titul který se stěhoval mimo Plzeň. V následujícím roce se povedlo titul obhájit. V roce 1939 byl při házenkářském klubu založen druhý hokejový oddíl, LK Stadion Rokycany . Cílem bylo vytvořit podmínky pro hokej jako doplňkový sport pro házenkáře. Až do skončení druhé světové války bojovali o prvenství v divizi hráči ČLTK Plzeň , HC Holoubkov, , LTBK Rokycany. I první poválečná léta byla pro Rokycany úspěšná. Rokycany šly do soutěže s novým názvem SK Rokycany. Staly se opět mistry západočeské župy před Viktorií Plzeň a HC Osek. V těchto letech dochází též ke sloučení obou oddílů Od této doby až do zahájení výstavby zimního stadionu hrají Rokycany krajské soutěže se střídavými úspěchy.

S otevřením zimního stadionu se podmínky pro přípravu mužstva podstatně změnily. Vedení oddílu se zaměřilo na výchovu hlavně mladých hokejistů. Postupně vybudovaly na tehdejší dobu velmi dobré podmínky, na kterých se nemalou měrou podílelo vedení města a okresu. V této době zde vyrostla řada velmi dobrých hokejistů. Mládežnická družstva postupně hrála nejvyšší republikové soutěže. Nejtalentovanější mladí hokejisté postupně odcházeli do nejvyšších soutěží do Plzně a Kladna. Jmenuji jen některé (Vlček, Svoboda, Kajer, Aschenbrenner, Kosnar, Šindelář, Hanzlík a Špaček). Před svým odchodem stačili v mládežnických družstvech vybojovat několik předních umístění v celorepublikových přeborech a udělat klubu dobrou vizitku i v mládežnických reprezentačních výběrech. Mužstvo mužů od této doby hraje se střídavými úspěchy krajské soutěže a II ligu. Mládežnická družstva mládežnická družstva mají v dnešní době problémy s počtem žáků.

Návrat do druhé ligy[editovat | editovat zdroj]

Po několikaroční ligové pauze v sezoně 2007/08 vyhrály druholigové Rokycany celkové 1.místo ve skupině západ s náskokem 14 bodů před druhým mužstvem. Playoff se jim ale vůbec nevydařilo a v prvním kole Rokycany vypadly.[1] Pro postup do první ligy sice ještě nebyly podmínky připraveny, ale proslýchaly se i troufalé vize o tom, že do dvou tří let by I.Liga v Rokycanech možná byla. "B" tým s jistotou vyhrál krajský přebor Plzeňského kraje.

V sezóně 2008/09 pokračovaly favorizované Rokycany v 2. národní hokejové lize. Avšak už od začátku chyběly peníze, a tak za "A" tým začala po vydařeném soutěže začátku hrát až na pár výjimek převážná většina "B" týmu, z čehož vyplynulo, že na konci základní části 2. Ligy obsadily Rokycany 17. příčku. "B" tým pak skončil na pozici více-přeborníka Plzeňského kraje. Kvůli finančním potížím došlo k prodeji licence na 1. ligu juniorů. V září 2009 odstoupil klub z 2. ligy kvůli finančním potížím.[2] Tým pak dále pokračoval v krajském přeboru, ve kterém vítězně působí do dnes.

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

V současné době hrají Rokycany naprosto přesvědčivě špičku přeboru Plzeňského kraje, avšak kvůli nedostatku finančních prostředků a zájmu města se s postupem do 2. ligy v nejbližší době nepočítá. Momentální snahou je sestavit tým juniorů, který by se pokusil o návrat do 1. ligy ve své kategorii.

Vývoj názvu týmu[editovat | editovat zdroj]

  • HC Primalex ASK Rokycany
  • 2005 – HC Primalex Rokycany
  • 2006 – HC Prima Sport Rokycany
  • 2007 – HC DAG Rokycany
  • 2008 – HC Průmstav-Develop Rokycany
  • 2009 – HC Rokycany
  • 2011 – HK Rokycany

Výsledky od roku 2007[editovat | editovat zdroj]

Rok Soutěž Kolik bylo
v soutěži týmů
Umístění
po zákl.části
Celkové
umístění
07 - 08 2. liga - sk. Západ 12 1. 3.
08 - 09 2. liga - sk. Západ 20 17. 17.
09 - 10 Krajská liga - Plzeňský kraj 8 1. 1.
10 - 11 Plzeňská krajská liga 8 1. 1.
11 - 12 Plzeňská krajská liga 9 1. 1.
12 - 13 Plzeňská krajská liga 8 1. 1.
13 - 14 Plzeňská krajská liga 10 3. 3.
14 - 15 Plzeňská krajská liga 9

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hokej.cz/cz/2-liga/rokycany-se-s-play-off-louci-necekane-brzo-rozhodnuto-jeste-neni-ve-trech-seriich/
  2. http://www.hokej.cz/index.php?lng=CZ&webid=244&id=44471&view=clanek

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]