Hérodóros z Megary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hérodóros z Megary
Narození 4. století př. n. l.
Megara
Ocenění vítěz olympijských her (328 př. n. l.)
vítěz olympijských her (324 př. n. l.)
vítěz olympijských her (320 př. n. l.)
vítěz olympijských her (316 př. n. l.)
vítěz olympijských her (312 př. n. l.)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hérodóros (starořecky ΗρόδωροςHérodóros) byl desetinásobný vítěz olympijské soutěže trubačů a hlasatelů na přelomu čtvrtého a třetího století př. n. l.

Hérodóros z Megary se do seznamu olympioniků starověkého Řecka zapsal ojedinělým způsobem. Nebyl to atlet, ale trubač a hlasatel. V Olympii se tato disciplína zavedla na 96. hrách v roce 396 př. n. l.[1] Hérodóros v soutěži trubačů a hlasatelů zvítězil v Olympii na 113. až 122. hrách t. j. vítězil od roku 328 až do roku 292 př. n. l. Hérodóros tedy ohlásil vítězství olympioniků na deseti hrách a kromě toho ohlašoval i vítězství sportovců na nemejských, isthmiských a na pythijských hrách.

Starověký autor Athénaios uvádí, že Hérodóros byl statný chlap, který spával na lví kůži. Údajně měl nesmírně velký apetit a plíce tak silné, že když zadul na svou dvojitou troubu, lidem zaléhalo v uších na vzdálenost hodu diskem. Síla jeho dechu posloužila i vojevůdci Demetrio Poliorkétovi (pozdějšímu králi) při obléhání Argosu, kde jeho trouba zněla hlasitě jako "megafon". Hérodóros při svém prvním vystoupení v Olympii roku 328 př. n. l. ohlásil vítězství boxera Satyra z Élidy a při posledním v roce 292 před Kr. vítězství čtyřspřežím Télemacha z Élidy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hérodóros z Megary na slovenské Wikipedii.

  1. Eusebios, Kronika 2,193.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]