Megara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Megara
Μέγαρα
Poloha
Souřadnice
Stát Řecko Řecko
kraj Attika
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 322,2 km²
Počet obyvatel 30 822 (2011)
Hustota zalidnění 95,7 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.megara.gr/portal/index.php
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o řeckém městě. Možná hledáte: Megaru, postavu z řecké mytologie.

Megara (řecky Μέγαρα) je jedno z nejstarobylejších měst v Řecku. Leží v provincii Megaris (Megarida), v kraji Attika, 35 km západně od Athén, na půl cesty (dnes dálnice č. 8) do Korintu při pobřeží Sarónského zálivu. Má 30 822 obyvatel (údaj z roku 2011).

V 8. a 7. století př. n. l. patřila Megara k nejmocnějším řeckým městům. Megařané založili jako své kolonie města Byzantion (dnes Istanbul) a protilehlý ChalkedonBithýnii či Megara Hyblaia na Sicílii. Též ostrov Salamis v Sarónském zálivu býval megarský, dokud nebyl v 6. století př. n. l. dobyt Athéňany. Obchodní blokáda Megary, spartského spojence, ze strany Athén byla také jedním z hlavních podnětů peloponéské války (431–404 př. n. l.).

Zmínku o Megaře lze nalézt v Plútarochově Životopisech slavných Řeků a Římanů, konkrétně v životopise Marka Antonia stojí: "Když mu chtěli také Megařené, kteří soupeřili s Athénami ukázat něco krásného a požádali ho, aby se podíval na jejich radnici, Antonius se tam odebral a prohlédl si ji. Když se ho pak tázali, co o ní soudí, řekl: 'Je malá a na spadnutí.'"

Nejslavnějšími zdejšími rodáky byli básník Theognis a filozof Eukleidés z Megary.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Megara ve Wikimedia Commons