Eukleidés z Megary

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o filozofu Eukleidovi, zakladateli megarské školy. O alexandrijském matematikovi a geometrovi Eukleidovi pojednává článek Eukleidés.
Eukleidés z Megary
Artgate Fondazione Cariplo - Cifrondi Antonio, Euclide.jpg
Narození Desetiletí do 430 př. n. l.
Megara
Úmrtí 365 př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eukleidés pocházel z Megary a žil přibližně v období 450 př. n. l. - 370 př. n. l. Za svého života patřil mezi stoupence Sókratovy a byl jedním z jeho nejstarších žáků. Kvůli nepřátelství Athén a Megary byl pod trestem smrti zakázán vstup do Athén všem megarským občanům. Eukleidés se tedy přestěhoval do vzdálenosti 20 mil od Athén a večer prý navštěvoval Sókrata v ženském přestrojení. Patřil také těm k jeho přátelům, kteří navštívili Sókrata poslední den před jeho smrtí ve vězení a byl svědkem jeho smrti.

Krátce potom založil vlastní školu, která je nazývána škola megarská. Tato škola působila až do 3. století a soustředila se zejména na logiku, v mnoha případech též ovlivnila stoickou školu. Megarikové jsou též nazýváni „dialektikové“. Zájem megarské školy se soustředil zejména na paradoxy a klamné závěry. Spojuje eleatské myšlenky Parmenida s myšlenkami Sókratovými. O filosofických názorech Eukleida mnoho nevíme. V oblasti logiky, které se věnoval, napadal důkaz v jeho závěru, nikoliv předpokladu. Nenapadal tedy premisy, materiální obsah věty ani implikaci, soustředil se na závěr důkazu samotného. Hledá konstrukce klamných úsudků a na nich založené slovní potyčky. Odtud pochází také označení členů megarské školy jako eristiků (z řeckého eristikos = lačný sváru). Ze školy vzešla řada logiků, jenž se zabývají paradoxy. Nejznámějšími příslušníky byli Eubúlidés, Diodóros Kronos, Thrasymachos. Nejznámější je paradox lháře: „Když řeknu, že lžu, mluvím pravdu?“.

Eukleidés se také zabýval etikou, ve které hledal syntézu dobra a boha. Jeho hlavní filosofická teze říká, že dobro je jedno. Dobro nazývá též jmény: bůh, rozum, nahlédnutí. Popíral to, co je protikladné dobru, když říkal, že neexistuje. Jeho filosofický názor měl zásadní význam pro platónskou filosofii. Spočívá ve ztotožnění ontologických a axiologických momentů.