Přeskočit na obsah

Gunnar Ekelöf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gunnar Ekelöf
Narození15. září 1907
Stockholm
Úmrtí16. března 1968 (ve věku 60 let)
Sigtuna
Povolánípřekladatel, básník a spisovatel
Alma materUppsalská univerzita
Významná dílaNon Serviam
Dīwān över Fursten av Emgión
OceněníCena časopisu Vi za literaturu (1949)
Doblougova cena (1951)
Velká cena Devíti (1951)
Bellmanova cena (1953)
Velká cena za propagaci literatury (1957)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bengt Gunnar Ekelöf (15. září 1907 Stockholm16. března 1968 Sigtuna) byl švédský spisovatel, překladatel a literární kritik.

Pocházel ze zámožné rodiny, jeho mládí však poznamenala předčasná smrt otce v důsledku syfilidy a nepřátelské vztahy s otčímem.[1] Studoval na Uppsalské univerzitě, věnoval se hudbě a orientálním jazykům, školu však nedokončil a odjel do Paříže, kde se seznámil s avantgardním uměním. Překládal do švédštiny díla Guillauma Apollinaira a Thomase Stearnse Eliota. V roce 1931 začal přispívat do časopisu Spektrum a o rok později vydal první sbírku. Byl také aktivní v levicové organizaci Clarté. Ve třicátých letech patřil k průkopníkům moderní poezie ve Švédsku, jeho tvorba byla ovlivněna surrealisty, Ezrou Poundem i východní filosofií.[2] Pro Ekelöfovu poezii byl charakteristický volný verš, jazykové experimenty i návaznost na reflexivní lyriku Edith Södergranové. Vydal patnáct básnických sbírek a čtyři knihy esejů. K jeho nejznámějším knihám patří Non Serviam, kde definoval svoji pozici outsidera ve švédské společnosti. V šedesátých letech vytvořil své vrcholné dílo nazvané Byzantská trilogie, inspirované cestami po Středomoří.[3] Zemřel v roce 1968 na rakovinu jícnu a svůj popel nechal vysypat do řeky Paktolós, známé z antických mýtů.

V roce 1951 získal Doblougovu cenu a Velkou cenu Devíti, v roce 1958 se stal členem Švédské akademie a v roce 1966 mu byla udělena Literární cena Severské rady. Třikrát obdržel Bellmanovu cenu (1963, 1961 a 1967). V roce 1989 byla založena Ekelöfova společnost, která uděluje vlastní literární cenu.

V roce 1966 vyšel český výbor z Ekelöfova díla nazvaný Opus incertum (přeložili Josef Hiršal a Josef Vohryzek).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Authors Calendar Dostupné online
  2. Britannica Dostupné online
  3. Aarhus University Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]