Gunilla Bielke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gunilla Bielke
švédská královna
Gunilla Bielke.jpg
Doba vlády 15. únor 158517. listopad 1592
Manžel Jan III. Švédský
Narození 25. červen 1568
Liljesta, Östergötland
Úmrtí 19. července 1597
zámek Bråborg
Pohřbena katedrála v Uppsale
Předchůdce Kateřina Jagellonská
Následník Anna Habsburská
Potomci Jan
Otec Johan Axelsson Bielke
Matka Markéta Posse
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gunilla Bielke (25. června 1568, Liljesta, Östergötland - 19. června 1597, zámek Bråborg) byla jako manželka švédského krále Jana III. v letech 1585-1597 švédskou královnou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Gunilla (dívčím jménem Gunilla Johannsdotter) nebyla královského původu. Jejími rodiči byli královský rádce Johann Axelsson (zemřel v roce 1576) a jeho manželka Markéta Posse. Gunilla vyrůstala na královském dvoře ve Stockholmu.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1583 zemřela první žena švédského krále Jana III., Kateřina Jagellonská, hledal král novou manželku. Jeho volba padla na tehdy šestnáctiletou půvabnou plavou Gunillu. Ta zpočátku svého nápadníka odmítala, jsouc zamilovaná do mladého šlechtice Pera Jonssona, nakonec však nátlaku podlehla a svolila se sňatkem s králem, o třicet let starším. Svatba se uskutečnila 21. února roku 1585 v katedrále ve Västeråsu a vzápětí byla nevěsta korunována královnou Švédska.

Manželství bylo ve Švédsku velmi odmítáno, především členy rodiny Jana III. Hlavně jeho bratr, vévoda Karel, se mu snažil zabránit, neboť uvažoval spíše o spojení s jinými knížecími či královskými domy. Nakonec odmítl účast na svatebním obřadu; podobně se zachovala i většina královské rodiny.

Z manželství se narodilo jediné dítě - syn:

Královna[editovat | editovat zdroj]

Gunilla byla silnou osobností. Jako královna byla přívrženkyní a horlivou prosazovatelkou protestantismu a v neposlední řadě pod jejím vlivem její muž, který v podstatě choval sympatie ke katolickému vyznání, se stal přívržencem luteránské víry.

Královna Gunilla ovdověla 17. listopadu 1592. Zemřela v devětadvaceti letech, pět let po smrti svého manžela 25. června 1597 v sídle, které jí manžel doživotně připsal - na zámku Bråborg v Östergötlandu, kde byl její syn Jan vévodou. Pochována byla po boku svého manžela v Uppsale.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Švédská královna
Předchůdce:
Kateřina Jagellonská
15851597
Gunilla Bielke
Nástupce:
Anna Habsburská (1573-1598)