Gryposaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Gryposaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 83 až 74 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Kostra gryposaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Ornithopoda
Čeleď: Hadrosauridae
Podčeleď: Hadrosaurinae
Rod: Gryposaurus
Lambe, 1914
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gryposaurus („ještěr s hákovitým nosem“) byl rodem mohutného kachnozobého dinosaura, žijícího v období pozdní křídy (asi před 83 až 75 miliony let) na území dnešních USA (Montana a Utah) a Kanady (Alberta). Patřil mezi velké ornitopody, jeho délka se pohybovala kolem 9 metrů a hmotnost mohla dosáhnout zhruba 4 tun. Byl schopen běhat po dvou nohách, ale mohl zřejmě také chodit po čtyřech. Jako všichni ostatní kachnozobí dinosauři byl býložravý. Jeho zuby byly uzpůsobeny ke žvýkání tuhých větviček a listů. Konec čelistí byl přeměněn v jakýsi rohovinový zobák, charakteristický pro celou skupinu hadrosauridů. Gryposauři měli navíc charakteristicky vyklenutý nasální oblouk. Žili zřejmě v menších stádech.

V současnosti jsou rozeznávány tři platné druhy rodu Gryposaurus: G. notabilis (Lambe, 1914), G. latidens (Horner, 1992) a G. monumentensis (Gates a Sampson, 2007).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Glut, Donald F. (1997). "Gryposaurus". Dinosaurs: The Encyclopedia. Jefferson, North Carolina: McFarland & Co. pp. 445–448. ISBN 0-89950-917-7.