Groteska (výtvarné umění)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strop katedrální knihovny v Sieně (Pinturicchio, po 1502
Novoklasická výzdoba dámského pokoje v groteskním stylu (Fontainebleau, Francie 1796)

Groteska je ve výtvarném umění označení pro drobné dekorativní malby či plastiky z rostlinných, figurálních i fantastických motivů, inspirované hlavně nástěnnými malbami ze starověkých Pompejí a Říma. Nemají žádné spojující téma či předmět, s velkým smyslem pro symetrii harmonicky pokrývají vymezenou plochu a kombinují rozmanité prvky, nejčastěji na světlém pozadí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Římské dekorativní nástěnné malby, zejména v soukromých prostorách, užívaly hlavně rostlinné motivy, což snad Římané převzali z etruského umění. Slovo groteska pochází z italského stile grottesco, doslova jeskynní styl. Odvolává se na živý a hravý sloh tehdy právě objevených dekorativních maleb v císařském paláci v Římě (Domus aurea). Protože byly objeveny pod zemí, označovali je jako "jeskynní". Označení se poprvé vyskytuje roku 1502 ve smlouvě na výzdobu dómské knihovny v Sieně, vlastním původcem groteskního stylu je však Raffael Santi, který jej rozvinul hlavně při výzdobě papežského paláce ve Vatikánu.[1] Na rozdíl od vážného a převážně tematického starověkého i středověkého umění překvapoval groteskní styl svou hravou lehkostí a rychle se rozšířil po celé Evropě. Nenesl žádné poselství ani sdělení a působil čistě esteticky. Baroknímu vkusu příliš nevyhovoval, ale znovu oživl v klasicismu a v některých směrech 20. století. Od 19. století se od tohoto původního významu slova odvíjejí další významy, jako směšný a humorný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Groteska dnes označuje dekorativní dílo menších rozměrů, které člení a vyplňuje danou plochu. Skládá se hlavně z rostlinných motivů, do nichž jsou zasazeny lidské tváře a lidské i zvířecí postavy tak, že nedávají dohromady žádný smysl, ale plochu lehce oživují a dávají jí harmonický vzhled. Starší grotesky bývají hodně symetrické a v zájmu lehkosti nikdy zcela nepokrývají danou plochu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, heslo Groteska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Herout, Slabikář návštěvníků památek. Praha 1978. Str. 133
  • Ottův slovník naučný, heslo Groteska. Sv. 10, str. 527

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]