Gran Telescopio Canarias

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
telesokop Gran Telescopio Canarias (2006)
telesokop Gran Telescopio Canarias při výstavbě (2002)

Gran Telescopio Canarias (GTC) je jeden z největších zrcadlových teleskopů na světě. Je součástí Roque de los Muchachos Observatory na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech. Zkušební provoz s dvanácti zrcadlovými segmenty začal v noci ze 13. na 14. července 2007, slavnostní uvedení do plného provozu s 36 segmenty se konalo za přítomnosti španělského královského páru 24. července 2009.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Gran Telescopio Canarias je zrcadlový teleskop s optickým systémem Ritchey-Chrétien. Primární zrcadlo je sestaveno z 36 nezávislých šestiúhelníkových zrcadel. Každé zrcadlo má diagonální délku 1,9 metrů, tloušťku 8,5 centimetrů a váží asi 500 kilogramů. Celkový průměr objektivu je 10,4 metrů. Sekundární zrcadlo má průměr 1176 mm, terciární zrcadlo je eliptické o rozměrech 1511 × 1063 mm. Dalekohled je vybaven adaptivní optikou.

Dalekohled je postaven na vulkanickém vrcholu v nadmořské výšce 2400 metrů a je umístěn v kopuli o průměru 33 metrů.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Na výstavbě a provozu se podílelo především Španělsko 90% (Instituto de Astrofísica de Canarias), Mexiko 5% (Instituto de astronomía – IA, Instiuto Nacional de astrofísica, óptica y electrónica – INAOE) a USA 5% (University of Florida), pozorovací čas je rozdělen dle investovaných prostředků. Celkové náklady na výstavbu byly 175 miliónů amerických dolarů.

První světlo[editovat | editovat zdroj]

Slavnostní ceremoniál uvedení do provozu (nazývaný první světlo, protože při něm dopadnou na zrcadlo dalekohledu první fotony při astronomickém pozorování) proběhl 13. července 2007. Prvním pozorovaným objektem byla Polárka.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje a reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gran Telescopio Canarias na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]