Mexická národní autonomní univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mexická národní autonomní univerzita
Logo univerzity
Logo
Datum založení22. září 1910
Vedení
RektorEnrique Graue Wiechers (od 2015)
Počty akademiků
Studentů celkem360 883 (2020)
Další informace
AdresaCoyoacán, 045 10, Mexiko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíANUIES, Sdružení veřejných a státních univerzit, Univerzitní agentura frankofonie, Open Education Global, International Council for Open and Distance Education a Editoriales Universitarias y Académicas de México
www.unam.mx
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mexická národní autonomní univerzita (španělsky Universidad Nacional Autónoma de México, zkratka UNAM) je mexická veřejná univerzita, největší vysoká škola v zemi i v Latinské Americe. Sídlí v hlavním městě. V žebříčcích se řadí mezi 20 nejlepších latinskoamerických univerzit.[1][2] Byla založena roku 1551 pod názvem Real y Pontificia Universidad de México v roce 1551, a je tedy také nejstarší univerzitou na americkém kontinentě.

Na UNAM studovalo několik nositelů Nobelovy ceny, například básník Octavio Paz. Od 2. poloviny 20. století je také střediskem sociálních hnutí.

Rozsáhlý modernistický Univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. QS World University Rankings 2021 [online]. QS Top Universities [cit. 2022-01-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Latin America University Rankings 2021 [online]. THE (Times Higher Education) World University Rankings [cit. 2022-01-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]