Google Wallet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o mobilní aplikaci, platebním systému představeném společností Google v roce 2022. Možná hledáte: Peněženka Google, ukončenou stejnojmennou službu. Nezaměňovat s Google Pay.
Google Wallet
Logo
Google Wallet - Home Screen.png
VývojářGoogle
Operační systém
Typ softwaruMobilní aplikace
Webwallet.google
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Google Wallet je mobilní peněženka od společnosti Google, která je dostupná na mobilních zařízeních se systémem Android nebo na hodinkách se systémem WearOS. Služba byla oznámena 11. května 2022 na konferenci Google I/O a zprovozněna na konci července 2022.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno Google Wallet bylo poprvé užito v roce 2011 při představení služby Peněženka Google.[1] Google později aplikaci Peněženka Google a tehdejší Android Pay v roce 2018 sjednotil do aplikace Google Pay.[2]

V dubnu 2022 uvedl server 9to5Google, že Google plánuje obnovit název Google Wallet v nové aplikaci, ve které bude integrované i Google Pay.[3]

Google následně oznámil službu Google Wallet na konferenci Google I/O 11. května 2022.[4] Ke změně aplikace Google Pay na Google Wallet pak došlo na konci července 2022.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Aplikace má fungovat podobně jako fyzická peněženka – jedno místo, kam se bude moci nahrát všechno od platebních karet, přes vstupenky, věrnostní karty a nově také doklady – občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, karty na parkování, studentské průkazy, očkovací průkazy, karty pojišťoven nebo klíčky k automobilu, např. od BMW, které bylo na konferenci zmíněno.[4]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Služba Google Wallet má být při spuštění dostupná v 40 různých zemích, včetně České republiky.[5]

Nahradí aplikaci Google Pay, která je na většině zařízení se systémem Android předinstalovaná. Google Wallet by měla být k dispozici při vydání operačního systému Android 13.[6][7]

V červenci 2022 Google vydal aktualizaci systému Google Play, v seznamu změn mimo jiné uvádí, že touto aktualizací dochází k přeměně aplikace Google Pay na Google Wallet.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Google Wallet je nový platební systém pro mobily s NFC. www.mobilenet.cz [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. 
  2. Google sjednocuje platební nástroje, z Android Pay a Google Wallet je Google Pay. www.lupa.cz [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. 
  3. Google may be reviving ‘Wallet’ branding as home for payment cards and passes on Android. 9to5google.com [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Google Wallet nahradí fyzickou peněženku. Do telefonu uloží doklady i klíčky od auta. mobilmania.zive.cz [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. 
  5. Konec Google Pay. Přivítejte Google Wallet, vaší digitální šrajtofli. www.svetandroida.cz [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. 
  6. Google Wallet oficiálně, z Google Pay se stává služba. dotekomanie.cz [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. 
  7. Google thinks the time is right to bring back Wallet. The Verge [online]. [cit. 2022-05-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Google Play system updates for July bring Google Wallet rebrand, 'multi-device experiences' [online]. 2022-07-12 [cit. 2022-07-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]