Goerz (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Goerz
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1886
Datum zániku1926
ZakladatelCarl Paul Goerz
Adresa sídlaBerlín, Německo
Charakteristika firmy
Produktyfotoaparát a objektiv
Některá data mohou pocházet z datové položky.
C. P. Goerz Taro-Tenax 9×12

C. P. Goerz byla firma, která vyráběla jemnou mechaniku a optiku a kterou založil v roce 1886 německý podnikatel Carl Paul Goerz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně vyráběla kreslící geometrické pomůcky pro školy. Od roku 1888 začala vyrábět fotoaparáty a objektivy. Během první světové války Goerz zastával funkci hlavního výrobce pro německou a rakouskou armádu. Goerz byl známý především sklopnými měchovými fotoaparáty Anschütz, objektivy Dagor a fotoaparáty Tengor a Tenax, v jejichž výrobě později pokračovala firma Zeiss Ikon. C. P. Goertz vyráběl také řadu dalekohledů pro sportovní pušky, které se používaly ve vojenských puškách v zákopové válce, která byla charakteristická pro první světovou válku.

V roce 1895 Goerz založil svou pobočku v New Yorku, a o deset let později vznikla firma C. P. Goerz American Optical. Tato společnost v zámoří působila nezávisle až do roku 1972.

V roce 1908 byla v Berlíně-Zehlendorfu založena firma Goerz Photochemisches Werk GmbH. Tato společnost vyráběla svitkový film a filmy pro filmový průmysl.

V roce 1926 se německá pobočka Goerz sloučila s firmami ICA, Contessa-Nettel a Ernemann a dohromady založili společnost Zeiss Ikon. To mělo pro firmu Goerz závažné důsledky, Carl Zeiss který měl v nové společnosti většinový podíl požadoval, aby některé firmy ukončily výrobu objektivů. To znamenalo také konec pro pověstný objektiv Dagor, přinejmenším v Evropě.

Významní fotografové[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goerz (company) na anglické Wikipedii.

  1. CORKIN, Jane; LIFSON, B. André Kertész: A Lifetime of Photography. London: Thames and Hudson, 1982. ISBN 0-500-54085-3. S. 9–11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]