Carl Zeiss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carl Zeiss
Carl Zeiss
Narození 11. září 1816
Výmar
Úmrtí 3. prosince 1888 (ve věku 72 let)
Jena
Státní příslušnost Německé císařstvíNěmecké císařství Německé císařství
Národnost německá
Alma mater Universita Jena
Obor Optika
Známý díky firma Carl Zeiss
Vývoj mikroskopů od roku 1740 do roku 1873

Carl Zeiss (11. září 1816, Výmar3. prosince 1888, Jena) byl německý průmyslník a optik. Také je známý jako zakladatel společnosti Carl Zeiss AG. Vyrostl ve Výmaru v Německu a ve 40. letech 19. století se stal vynikajícím výrobcem fotografických objektivů. V roce 1846 dostal povolení od vrchního stavebního úřadu ve městě Jena k otevření vlastní dílny. Tím se osudově spojila dvě slova "Zeiss" a "Jena", aby se později stala pojmem známým po celém světě.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Carl Zeiss byl synem dvorního soustružnického mistra Augusta Zeisse a narodil se jako pátý z dvanácti dětí. Po otci zdědil cit k řemeslu. V 18 letech opouštěl gymnázium s odhodláním stát se mechanikem, a proto nastoupil do učení k doktoru Fridrichu Körnerovi na univerzitě v Jeně, kde navštěvoval nejrůznější přednášky, především matematiky, fyziky a mineralogie, jelikož si uvědomoval, že k lepší konstrukci optických čoček je potřeba teoretický základ.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1846 si Zeiss otevřel vlastní dílnu a v roce 1847 se naplno pustil do konstrukce mikroskopů. Ale každý jeho výrobek byl tak trochu unikát, jelikož stále chyběly teoretické podklady ke konstrukci mikroskopu. Na Jenské univerzitě působil mladý docent Ernst Karl Abbe, který měl zájem o Zeissovy „problémy“. Oba muži se rychle dohodli na spolupráci a Ernst Karl Abbe začal pracovat v Zeissových dílnách. Zeiss tak získal ke spolupráci na tomto problému skvělého teoretika. V roce 1869 se již zdálo, že jsou teoretické základy pro optické zobrazování položeny a v Zeissových dílnách je sestrojen první mikroskop podle předem teoreticky vypočítaných hodnot. Měl však horší zobrazovací vlastnosti než předešlé mikroskopy. Abbe se však nenechal zastavit a při dalších pokusech zjistil, že ve svých pokusech počítal pouze s lomem světla a úplně zanedbal ohyb světla. Roku 1870 už byl problém zcela vyřešen a byl sestrojen mikroskop, který splňoval teoreticky vypočítané hodnoty. Konkurence se Zeissovým výrobkům tvrdě bránila, ale poté, co široká veřejnost přijala tyto výrobky s uznáním, konkurence zcela otočila a dokonce na svých inzerátech psala slogany "konstrukce jako v Jeně". Do Jeny se začali sjíždět slavní vědci pro radu, či se jen tak podívat. V roce 1882 začala spolupráce tří osob: mechanika Zeisse, fyzika Abbeho a sklářského technika Schotta, který pracoval na zlepšení vlastností skla, z kterého byly konstruovány čočky. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Podařilo se výrazně snížit barevnou vadu čoček.

Stáří[editovat | editovat zdroj]

V září roku 1886 se konala oslava desetitisícího vyrobeného mikroskopu a Carl Zeiss se začal vzdávat své činnosti ve firmě kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Prodělal několik záchvatů mrtvice a 3. prosince roku 1888 zemřel v kruhu nejbližších.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carl Zeiss na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]